Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie internetowej są udostępnianie na licencji CC BY-SA 4.0

Konferencja

2015-09-23 17:22:43, komentarzy: 0

W 15.09 odbyła się w Warszawie konferencja poświęcona zagadniu Nastolatki 2.0 - jaka szkoła i wychowanie, w świetle wyników badania Nastolatki wobec Internetu. Podczas konferencji otrzymałam dla placówki kilka ciekawych pozycji. 

 

Podczas konferencji zaprezentowały zostały najnowsze badania. MSW, Policja i NASK promują bezpieczeństwo w sieci

 

33,6 proc. chłopców i 17,9 proc. dziewcząt przyznaje, że otrzymało przez internet intymne zdjęcia. Ponad połowa badanych nastolatków zadeklarowała, że ich rodzice nie interesują się tym, co robią w internecie. MSW, NASK i Policja w ramach działań „CyberPol” podpisały porozumienie, którego celem jest skuteczniejsza walka z przestępstwami w sieci.

Internet jest dla wielu źródłem wiedzy i rozrywki. Jak wynika z badania „Nastolatki wobec internetu”, zrealizowanego przez Wyższą Szkołę Nauk Społecznych Pedagogium na zlecenie Rzecznika Praw Dziecka i NASK, zdecydowana większość nastolatków  (86,2 proc.) korzysta z internetu codziennie. Prawie połowa badanych nastolatków (43,2 proc.) pozostaje zalogowana do sieci za sprawą urządzeń mobilnych przez cały dzień. W sumie każdego dnia przeciętny nastolatek spędza w internecie około 3 godzin i 40 minut.

Jak się okazuje, dzieci i młodzież często deklarują, że internet poznają sami.  Ponad połowa badanych nastolatków przyznaje, że ich rodzice nie interesują się tym, co dzieci robią w internecie. Zazwyczaj nastolatkowie praktyczne umiejętności posługiwania się internetem zdobywają sami, a co 3. szuka tych informacji u swoich rówieśników.

Nie ma wątpliwości, że internet posiada wiele zalet. W sieci czają się jednak również poważne zagrożenia, na które mogą być narażeni najmłodsi jej użytkownicy. Jak podają policyjne statystyki, tylko w 2014 roku odnotowano 129 przypadków prób uwodzenia małoletnich poprzez internet.

Z badania „Nastolatki wobec internetu” wynika także, że dzieci i młodzież są również szczególnie narażone na tzw. seksting, czyli zjawisko przesyłania zdjęć o charakterze seksualnym za pomocą internetu i telefonu komórkowego, które łatwo mogą wpaść w niepowołane ręce.  33,6 proc. chłopców i 17,9 proc. dziewcząt przyznaje, że otrzymało przez internet intymne zdjęcia. Co 3. nastolatek zna też osobę, która zdecydowała się takie zdjęcie przesłać osobom poznanym w internecie.

 

Ponadto NASK ufundował dla naszej placówki pomoce edukacyjne w postaci książek

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Do czytania i skanowania

Pozyskane

Kto podejmie wyzwanie?

Ponownie na kominie

Sprawdzili swoją wiedzę

Tworzymy kulturę szacunku w sieci

A to paskuda!

Policja o cyberprzemocy

Znaj zasady

Kącik czytelniczy

Owce w sieci

Przyjaciele Necia

Fundacja IT

O bezpieczeństwo dbamy i zasady przypominamy

Mistrzostwo potwierdzone certyfikatem

Kodowanie robotów

Materiały dostępne w bibliotece

Niezwykła lekcja

List od Św. Mikołaja

O bezpieczeństwie w sieci

NASK dla naszej szkoły

O kampanii społeczne Fundacji Dzieci Niczyje

Sieciaki uczą i bawią

Logo DBI

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW