Bibliofilia w swojej ostrej odmianie może przydarzyć się każdemu czytelnikowi. Sprawdź objawy, które towarzyszą tej przypadłości.

 

Książkowa wszechobecność

Nie przesadzamy. Mól książkowy trzyma książki WSZĘDZIE – w kuchni, pod łóżkiem, przy fotelu, przy wannie, w toalecie, w samochodzie. Ma je zawsze przy sobie, w torebce lub plecaku, najczęściej po kilka tytułów na raz.

 

Guzy i inne uszczerbki na zdrowiu

Co z tego, że właśnie skończyła się podróż do pracy lub szkoły. Mól książkowy nie odłoży czytania, bo właśnie dojechał na swój przystanek. Po wyjściu ze środka komunikacji miejskiej będzie snuł się w stronę celu z książką przed oczami. Po drodze potknie się kilka razy, wejdzie w innego przechodnia, może uderzy się w znak drogowy lub nie trafi w drzwi wejściowe.

 

Ocenianie po okładkach

Nie wiemy czy to dobrze świadczy o molu książkowym, ale zdarza mu się ocenić obcego, napotkanego w autobusie człowieka po tym, jaki tytuł właśnie czyta. Jeśli jest pierwszy raz u kogoś w domu, pierwsze kroki kieruje w stronę biblioteczki, żeby dokonać analizy osobowości gospodarza…

 

Niezdrowa ekscytacja przed premierą ważnego tytułu
Ulubiony autor zapowiedział, że rozpoczyna pracę nad nową książką? Co z tego, że ten tytuł na półce znajdzie się prawdopodobnie za rok lub dwa – mól książkowy już jest podekscytowany i nie może doczekać się momentu zakupu. Im bliżej premiery tym trudniej z nim wytrzymać.

 

Zaburzenia poczucia czasu

Mól książkowy posługuje się osobliwą jednostką czasu jaką jest rozdział. Ponieważ zdecydowana większość ludzi używa jednak godzin i minut pojawiają się pewne niedogodności. Nałogowy czytelnik notorycznie spóźnia się lub umyka mu wiele rzeczy np. pora pójścia spać…

 

Kompulsywne zakupy

Koniec miesiąca, a na koncie pusto? Nic nie szkodzi, przecież mól książkowy zawsze znajdzie jakieś zaskórniaki, żeby dokupić jeszcze kilka książek do biblioteczki. Wybiera się do księgarni po jeden tytuł, a wraca z naręczem nowych tomiszczy? W sprzedaży pojawiło się inne wydanie ulubionej książki, którą mól już ma na półce w czterech wersjach?

 

Syndrom poksiążkowy

To uczucie, które dopada mola po przeczytaniu wyjątkowo wciągającej książki, która skutecznie pozbawiła go kontaktu z rzeczywistością. Towarzyszy mu poczucie pustki, odrealnienie, tęsknota za bohaterami.

 

źródło http://www.empik.com/empikultura/7-objawow-po-ktorych-poznasz-nalogowego-czytelnika,12066,a