Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie internetowej są udostępnianie na licencji CC BY-SA 4.0

Najdroższe książki

2014-11-06 22:15:07, komentarzy: 0

 Lista 10 najdroższych książek świata.

 

1 miejsce. z kwotą 44 mln dolarów zajmuje

Kodeks Leicester, czyli XVI-wieczny zbiór notatek  Leonarda da Vinci. Zawiera jego szkice, pomysły i obserwacje. Kto jest szczęśliwym posiadaczem Kodeksu? Od 1994 roku Bill Gates. Książkę kupił na aukcji za 30,8mln USD.
 W 2004 r. Kodeks został wystawiony w Zamku de Chambordi, a w 2005 r. w Tokio. Jedna ze stron została udostępniona w muzeum w Seattle. Poza tym Bill Gates zeskanował książkę i wykorzystał jako wygaszasz ekranu rozpowszechniany z zestawem Microsoft Plus! Dla Windows 95.
Książka ma zaledwie (?) 72 strony. Napisana ręcznym włoskim pismem lustrzanym. Tekst zaś, oprawiony jest licznymi ręcznie wykonanymi rysunkami i wykresami.

2 miejsce. zajmuje Zakon Świętego Benedykta „Ewangeliarz Henryka Lwa” – 11,7 miliona dolarów

 266. stronicowy manuskrypt zawiera tekst czterech Ewangelii oraz 50 całostronicowych ilustracji. Prezentowany jedynie co dwa lata na krótkich wystawach. To cenny przykład romańskiego 
malarstwa książkowego 2 połowy XII w. Ewangeliarz został zakupiony przez niemieckiego bankiera Hermanna Josefa Absa do spółki z rządem niemieckim na aukcji w londyńskim Sotheby’s w 1983 roku za 8,14 miliona funtów (około 11,7 miliona dolarów w tamtych czasach).

3. miejsce (11 mln dolarów) zajmują „Ptaki Ameryki” Johna Jamesa Audubona.


Praca życia amerykańskiego ornitologa oraz malarza, którego celem było opisanie i namalowanie wszystkich ptaków, występujących w Ameryce północnej. Składający się z czterech tomów komplet 
został wydany w latach 1827-1838. Ze 170 egzemplarzy dzieła do naszych czasów przetrwało 119.


4 miejsce. Geoffrey Chaucer „Opowieści kanterberyjskie” – 7,5 miliona dolarów

To zbiór historii,  opowiadanych przez grupę pielgrzymów, zdążających z Southwark do grobuThomasa Becketa w Canterbury. Opowieści te zostały napisane w języku średnioangielskim.
Egzemplarz został zakupiony w 1776 roku przez pierwszego Hrabiego FitzWilliama na wyprzedaży biblioteki John Radcliffe’a w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s za kwotę… 6 funtów. To się nazywa udana inwestycja.5 miejsce zajmuje  Pierwsze folio Williama
Shakespeare’a,  6,166 mln dolarów 

Współczesna nazwa nadana pierwszemu opublikowanemu zbiorowi dzieł Williama Shakespeare’a; jego pełny tytuł brzmi: Mr. William Shakespeares Comedies, Histories, & Tragedies (Komedie, Kroniki i Tragedie pana Williama Shakespeare’a).
Autorskie rękopisy, nierzadko z licznymi poprawkami, nazywane były za czasów Szekspira foul papers. Określeniem folio nazywano przepisaną na czysto przez zawodowego skrybę autoryzowaną wersję utworu.W przypadku Szekspira pierwsze folio sporządzono dopiero przy okazji publikacji. Księgę wydano w formacie typograficznym folio, co oznacza arkusz papieru złoĪony na pół.Pierwotna cena zbioru 36 dzieł Szekspira wynosiła 1 funta, co w obecnych czasach daje równowartość ok. 170 -200 USD. Trzeba było dopłacić jeden lub dwa funty więcej, jeśli życzeniem kupującego było oprawienie swojego egz. w skórę lub wykonanie innego zdobienia.
Do dzisiaj przetrwało dokładnie 228 z ok. 750 – 1000 wydrukowanych egzemplarzy. W 2001 roku, współzałożyciel Microsoftu, Paul Allen, zakupił egzemplarz za 6 166 000 dolarów w nowojorskim Christie’s.Największą kolekcją (79 sztuk) może poszczycić się Biblioteka Folgera w Waszyngtonie.Dziesięć lat temu środowisko szekspirologów zostało poruszone wiadomością o zuchwałej kradzieży Pierwszego Folio ze zbiorów uniwersytetu w Durham (Anglia). Złodzieje wpadli w roku 2008, gdy próbowali wycenić starodruk u specjalistów z… Biblioteki Folgera.

6 miejsce. zajmuje Biblia Gutenberga – 4,9 miliona dolarów
Na świecie istnieje tylko 48 egzemplarzy (36 na papierze, 12 na pergaminie).
Jest to pierwsza książka, do której druku użyto ruchomej czcionki.Przynajmniej takie jest założenie.
Gutenberg jest uważany za wynalazcę ruchomej czcionki, mimo że jej historia sięga przynajmniej Chin w XI w. Wynalazek czcionki ruchomej był prawdopodobnie pierwotnie autorstwa Laurensa Janszoona Costera, Holendra z Haarlemu.
Najwięcej egzemplarzy jest w Niemczech (12 ) i w USA – 11. W dalszej kolejności: w Wielkiej Brytanii (8), Francji (4), po 2 egz. w Watykanie, Hiszpanii i Rosji  oraz po jednym w Austrii, Danii, Portugalii, Belgii, Szwajcarii i Japonii.
Swój egzemplarz ma również Polska. Dwutomową wersję na papierze, mającą oryginalną XV-wieczną oprawę (wykonaną przez słynnego introligatora, mistrza Henryka Costera z Lubeki), można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.

7 miejsce. Henri Louis Duhamel du Monceau “Traité des arbres fruitiers” (z ilustracjami Pierre Antoine Poiteau i Pierre Jean François Turbina) – 4,5 miliona dolarówNajdroższa książka, jaką kiedykolwiek napisano na temat drzew owocowych. Kopia
pięciotomowego wydania z ilustracjami została sprzedana w 2006 roku za 4,5 miliona dolarów. Każdy z tomów ma prawie metr wysokości. Wydano zaledwie 170 egzemplarzy tej książki. Do dziś zachowało się około 120.

8 miejsce. Klaudiusz Ptolemeusz „Cosmographia” – 4 miliony dolarów

Pierwszy na świecie drukowany atlas i jednocześnie pierwsza książka, w której wykorzystano wygrawerowane ilustracje.
Podobno, nie czytałam, Klaudiusz Ptolemeusz napisał w Cosmographii, m.in. o Sarmacji Europejskiej obejmującej tereny Karpat i Wisły. Herodot, Sarmatami nazywał plemiona pochodzące ze związku Amazonek ze Scytami.

9 miejsce. J. K. Rowling „Baśnie barda Beedle’a” – 3,98 miliona dolarów„Baśnie…” pojawiły się w fabule ostatniego tomu sagi o młodym czarodzieju pt.Harry Potter i Insygnia Śmierci. Przed wydaniem masowym, które można było dostać w księgarniach na całym świecie, J. K. Rowling stworzyła siedem oryginalnych egzemplarzy. Każdy z nich został napisany i zilustrowany własnoręcznie przez autorkę. Sześć sztuk rozdała najbliższym przyjaciołom i wydawcom, natomiast siódmy wystawiono na aukcji.
Właśnie ten egzemplarz został zakupiony przez Amazona, za kwotę 3,98 miliona dolarów. Pieniądze ze sprzedaży przekazano The Children’s Voice. To fundacja charytatywna, której współzałożycielką jest Rowling.

10 miejsce. William Blake „Pierwsza księga Urizena” – 2,5 miliona dolarówDzieło XVIII-wiecznego poety, zaliczanego czasem do grona poetów wyklętych w literaturze angielskiej. Książka uważana za jedną z najważniejszych książek w serii proroczych dzieł Blake’a. Jeden z ośmiu znanych i ocalałych egzemplarzy został sprzedany w 1999 roku prywatnemu kolekcjonerowi za kwotę 2,5 miliona dolarów, podczas aukcji w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Sotheby’s.


źródło http://cieszy-mnie-czytanie.blogspot.com/2013/06/bowiem-solidna-ksiazka-zawsze-wskazuje.html

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Dla młodych detektywów

Miłosne historie

Świąteczne książeczki

Straszne książki

Książki detektywistyczne

Książka przygodowa

Świat komiksowy

Male, duże i psrokate

Wielgachna, grubachna

BFW- bardzo fajne wielkoludy

Ekologiczna choinka

Świeże, nowe ... proszę się częstować

Chuderlaki

Nie dotykać!

Inspiracja

Szaleją w bibliotece

Zmotoryzowana biblioteka

Ta książka miała zieloną okładkę...

Arze...

Tylko bałwan nie czyta

Niebieska okładka

Magia słowa

Uskrzydlone książki

Cenzura

Poezja

Sport to zdrowie

Podróże bliskie i dalekie

Miłość

Zwierzaki cudaki

Podróże małe i duże

Horror nie czytać

Niezła sztuka

Albumy, przewodniki, poradniki

Pobierz pliki

Lato czas na wakacje

Niepodległa

Wiosna

Wielkanoc

Miłość

Zimna Pani

Niezwykły czas

Jesienna zaduma

Jesienna poezja

Poradniki

Na wakacje

Twórczość Wawiłow i Ossendowskiego

Twórczość Andersena i Szekspira

Twórczość Kulmowej, Tolkiena i Kownackiej

Twórczość Verne, Jasnorzewskiej- Pawlikowskiej

Twórczość Makuszyńskiego i Milnego

Twórczość Mickiewicza i Goscinnego

Twórczość Lindgren i Fiedlera

Twórczość Chotomskiej i Centkiewicza

Twórczość Kownackiej i Porazińskiej

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW