Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie internetowej są udostępnianie na licencji CC BY-SA 4.0

Najlepsze serie

2018-04-08 10:42:30, komentarzy: 0

NAJLEPIEJ SPRZEDAJĄCE SIĘ SERIE KSIĄŻKOWE WSZECH CZASÓW

 

 

Pamiętacie listę najlepiej sprzedających się książek wszech czasów? W jej ramach przyglądaliśmy się indywidualnym powieściom i zbiorom opowiadań. Dzisiaj dla odmiany dowiecie się, jakie cykle należą do absolutnej sprzedażowej czołówki.

Na pierwszym miejscu nie ma zaskoczenia – zajmuje je seria “Harry Potter” J.K. Rowling publikowany od 1997 roku. Interesujące jest miejsce drugie, które zajęła “Gęsia skórka” R.L. Stine’a. W Polsce książki te nie zyskały popularności, ale wiele osób kojarzy z pewnością serial Fox Kids o tym samym tytule. Ostatnio cykl liczący 62 tomy nie licząc spin-offów doczekał się filmu pełnometrażowego. Jakie jeszcze serie sprzedały się w setkach milionów kopii? Sprawdźcie sami.

“Harry Potter” J.K. Rowling – ponad 504 miliony egzemplarzy

 

Harry Potter to (jak widać) najpopularniejsza seria książkowa. Siedem powieści fantasy autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling, wydanych między rokiem 1997 a 2007 przez Bloomsbury Publishing. Akcja Harry’ego Pottera toczy się w alternatywnej wersji naszej rzeczywistości, w której istnieje niezależne społeczeństwo czarodziejów; z własnymi szkołami, ministerstwem magii, instytucjami itp. Seria doczekała się ekranizacji w postaci 8 filmów. Obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w świecie literatury.

“Gęsia skórka” R.L. Stine‘a – ponad 304 mln sprzedanych egzemplarzy

 

Książki z serii “Gęsia skórka” nie przyjęły się w Polsce, ale na świecie ich autor, R.L. Stine, uchodzi za Stephena Kinga literatury dziecięcej. Ciepło przyjęta została jej serialowa adaptacja emitowana na Fox Kids/Jetix. “Gęsia skórka” to niesamowite opowieści z dreszczykiem przeznaczone dla nastolatków. Niedawno na ich podstawie powstał film pełnometrażowy.

“Perry Mason” Erle‘a Stanleya Gardnera – ponad 300 mln sprzedanych egzemplarzy

 

Perry Mason jest adwokatem z Los Angeles. Cechuje go przenikliwa inteligencja, zawsze prowadzi śledztwo z niezwykłą starannością, jest też znakomitym prawnikiem umiejącym wykorzystywać wszelkie prawne triki. Udaje mu się rozwiązać nawet najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne. Specjalizuje się w obronach w sprawach o zabójstwo i szczyci się tym, że nigdy żaden jego klient nie został skazany za tzw. morderstwo pierwszego stopnia (z premedytacją); stwierdzenie to pada w wielu książkach. Jest mężczyzną, wysokim, przystojnym i mocno zbudowanym. Nie używa broni palnej i jej nie posiada. Za swoje usługi pobiera wysokie, nieraz kilkutysięczne honoraria (akcja książek rozgrywa się w okresie od lat 30. do 50. XX w., zatem są to znaczne kwoty), ale potrafi też bronić honorowo, gdy uważa, że trzeba pomóc niewinnie oskarżonej osobie. Jego klientkami bardzo często są oskarżone niesłusznie o zabójstwa kobiety.

Perry Mason jest bohaterem 82 powieści i 4 opowiadań. Akcja ich rozgrywa się w tej samej kolejności, w jakiej były pisane, a niekiedy w ostatniej scenie powieści pojawia się krótka zapowiedź następnej.

“Misie z Niedźwiedziej Krainy” Stana i Jany Berenstain – ponad 260 mln sprzedanych egzemplarzy

 

„The Berenstain Bears” to dziecięcia literatura stworzona przez Stana i Jan Berenstain, a franczyzę tę następnie kontynuował ich syn, Mike Berenstain, który w roku 2002 stał się współautorem, a po śmierci Jan w 2012 roku został już oficjalnie autorem. Książki skupiają się na rodzinie antropomorficznych niedźwiedzi grizzly, które w każdej historii uczą się nauk moralnych lub tych związanych z bezpieczeństwem.
Seria zaczęła ukazywać się w 1962 roku. Jej pierwszym tomem była książka „The Big Honey Hunt”. Całość rozrosła się później do ponad 300 tytułów, które sprzedały się w przybliżeniu w 260 milionów egzemplarzy w 23 językach. Franczyza „The Berenstain Bears” rozszerzyła się poza książki, obejmując dwa seriale telewizyjne i wiele innych produktów oraz licencji. Przez dziesięciolecia cieszyła się popularnością i otrzymała wiele nagród, ale została także skrytykowana za jej przesłodzony ton i fabułę.

“Choose Your Own Adventure” (różni autorzy) – ponad 250 mln sprzedanych egzemplarzy

 

„Choose Your Own Adventure” to seria książkowych gier dla dzieci, gdzie każda historia pisana jest z punktu widzenia innej osoby, a czytelnik przyjmuję rolę bohatera, sam podejmuje decyzje, które wpływają na akcje głównej postaci i fabułę. Seria powstała w oparciu o koncept stworzony przez Edwarda Packarda i oryginalnie została opublikowana przez Constance Cappel i R.A. Montgomery’s Veromnt Crossroads Press jako seria „Adventures of You” rozpoczynająca się od „Packard’s Sugarcane Island” w 1976.

“Bliźniaczki ze Sweet Valley High” Francine Pascal – ponad 250 mln sprzedanych egzemplarzy

 


Bliźniaczki ze Sweet Valley High to seria książeczek dla dziewcząt autorstwa Francine Pascal. Książki opowiadają o codziennych perypetiach nastoletnich bliźniaczek: Elizabeth i Jessiki Wakefield, mieszkających w fikcyjnym miasteczku Sweet Valley w Kalifornii, oraz ich szkolnych przyjaciół. Książki powstają regularnie od 1984 i w samej tylko “oryginalnej” serii powstały ich 143 tomy. Książki zostały zekranizowane w formie serialu telewizyjnego, emitowanego w latach 1994–1997.

“Noddy” Enidy Blyton – ponad 200 mln sprzedanych egzemplarzy

 

Noddy to fikcyjna postać stworzona przez Enid Blyton, angielską pisarkę bajek dla dzieci, która w oryginale była publikowana w latach 1949 – 1963. Programy telewizyjne nawiązujące do tego bohatera są do dziś wyświetlane w Wielkiej Brytanii, aż od roku 1955.

Noddy to mała, drewniana marionetka, która jest chłopcem, który mieszka w swoim własnym, małym domku w Królestwie Zabawek.
Pierwsza książka wyjaśnia pochodzenie Noddy’ego. Został stworzony przez rzeźbiarza w sklepie z zabawkami, ale uciekł po tym, gdy mężczyzna zaczął tworzyć drewnianego lwa, który przeraził Noddy’ego. Gdy wędrował po lesie, bez ubrań, pieniędzy i domu, spotkał Wielkie Ucho, przyjaznego skrzata. Wielkie Ucho zdecydował, że Noddy jest zabawką i zabrał go ze sobą do Królestwa Zabawek.

“Nancy Drew – dziewczyna detektyw” Carolyn Keene (wspólne nazwisko dla wielu pisarzy)- ponad 200 mln sprzedanych egzemplarzy

 

Nancy Drew dziewczyna detektyw to popularny amerykański cykl powieści kryminalnych dla młodzieży. Autorów książek jest faktycznie wielu, lecz występują pod wspólnym nazwiskiem-pseudonimem; Carolyn Keene. Kilka książek, ukazało się w Polsce. Książki opowiadają o młodej dziewczynie-studentce, tytułowej Nancy Drew, z zacięciem detektywistycznym, która rozwiązuje najbardziej skomplikowane zagadki kryminalne. Historie o zostały kilkakrotnie zekranizowane.

“Railway Series” W. Awdry – ponad 200 mln sprzedanych egzemplarzy

 

„The Railway Series” to seria książek opowiadających o kolei zlokalizowanej na fikcyjnej wyspie Sodor. Seria składa się z 42 książek, a pierwsza została opublikowana w 1945 roku. 26 z nich napisał Rev. Wilbert Awdry, tworzył do 1972 roku. Kolejne 16 napisał jego syn, Christopher Awdry, 14 powstało w latach 1983 – 1996, a kolejne dwie w latach 2007–2011.
Prawie wszystkie historie z „The Railway Series” powstały w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Jako żarliwy entuzjasta kolei, Awdry chciał, aby jego opowieści były tak realistyczne, jak to tylko możliwe. Charakterystyka silników była prawie w całości oparta o prawdziwe klasy lokomotyw, a niektóre z kolei były bezpośrednio wzorowane na prawdziwych kolejach z Wysp Brytyjskich.
Bohaterowie i historie z tej serii stały się podstawą serialu telewizyjnego dla dzieci, „Thomas and Friends”.

“San-Antonio” Frédérica Darda – ponad 200 mln sprzedanych egzemplarzy

 

Frédérica Darda jest jednym z najbardziej znanych francuskich pisarzy powieści kryminalnych drugiej połowy XX wieku. Był także jednym z najbardziej produktywnych pisarz, bo od początku swojej kariery napisał ponad 300 powieści. Pod pseudonimem San-Antonio (z myślnikiem, co jest zamierzoną pomyłką), który wybrał przypadkowo poprzez jeżdżenie palcem po mapie Ameryki, gdy poszukiwał angielskobrzmiącego imienia dla słynnego policjanta, który jest głównym bohaterem jego powieści. San-Antonio to zarazem główny bohater, jak i pseudonim autora, a książki pisane są w narracji pierwszoosobowej.

Frederic Dard opisał aż 173 przygód San-Antonio, z których sprzedano miliony egzemplarzy. Nadinspektor Antoine San-Antonio to taki francuski James Bond, tylko bez tych wszystkich gadżetów, otoczony przez dwóch kolegów: starego i schorowanego, ale mądrego inspektora Cesara Pinaud i olbrzymiego inspektora Alexandre-Benoit Beruriera. Jest członkiem francuskiej tajnej służby i musi wypełniać niemożliwe misje, których pomysłodawcą jest „Le Vieux”, znany później jako Achilles, głównodowodzący francuskiej policji. Z pomocą swoich współpracowników zawsze odnosi sukces przeżywając przy tym mnóstwo przygód.

Napisane w mrocznym stylu powieści kryminalnych z początku lat 50. (klasyczna historia szpiegowska), przygody San-Antonio stały się bardziej satyryczne od początku lat 60., ale pozostały wierne klasycznego formatowi literatury kryminalnej.

“Seria o przygodach Roberta Langdona” Dana Browna – ponad 200 mln egzemplarzy sprzedanych

 

Dan Brown jest jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy. Debiutował w 1998 roku “Cyfrową twierdzą”, a światową sławę przyniósł mu “Kod Leonadra da Vinci”. Pisarz w swoich tekstach, przede wszystkim tych opowiadających o Robercie Langdonie, łączy wiadomości historyczne oraz informacje o sztuce z religią i teoriami spiskowymi. Ze względu na silne osadzenie w chrześcijaństwie, jego proza budzi kontrowersje.

 

http://niestatystyczny.pl/2017/05/19/najlepiej-sprzedajace-sie-serie-ksiazkowe-wszech-czasow/

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Dla młodych detektywów

Miłosne historie

Świąteczne książeczki

Straszne książki

Książki detektywistyczne

Książka przygodowa

Świat komiksowy

Male, duże i psrokate

Wielgachna, grubachna

BFW- bardzo fajne wielkoludy

Ekologiczna choinka

Świeże, nowe ... proszę się częstować

Chuderlaki

Nie dotykać!

Inspiracja

Szaleją w bibliotece

Zmotoryzowana biblioteka

Ta książka miała zieloną okładkę...

Arze...

Tylko bałwan nie czyta

Niebieska okładka

Magia słowa

Uskrzydlone książki

Cenzura

Poezja

Sport to zdrowie

Podróże bliskie i dalekie

Miłość

Zwierzaki cudaki

Podróże małe i duże

Horror nie czytać

Niezła sztuka

Albumy, przewodniki, poradniki

Pobierz pliki

Lato czas na wakacje

Niepodległa

Wiosna

Wielkanoc

Miłość

Zimna Pani

Niezwykły czas

Jesienna zaduma

Jesienna poezja

Poradniki

Na wakacje

Twórczość Wawiłow i Ossendowskiego

Twórczość Andersena i Szekspira

Twórczość Kulmowej, Tolkiena i Kownackiej

Twórczość Verne, Jasnorzewskiej- Pawlikowskiej

Twórczość Makuszyńskiego i Milnego

Twórczość Mickiewicza i Goscinnego

Twórczość Lindgren i Fiedlera

Twórczość Chotomskiej i Centkiewicza

Twórczość Kownackiej i Porazińskiej

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW