Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie internetowej są udostępnianie na licencji CC BY-SA 4.0

Zakaz czytania

2017-09-26 18:33:01, komentarzy: 0

Już po raz 4 biblioteka szkolna włączyła się w obchody tygodnia zakazanych książek. Tak właśnie zakazanych książek. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Nasze prawo do czytania”.

Idea Tygodnia Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w 1982 roku zdecydowano się wprowadzić nową tradycję, która uświadamiałaby ludziom znaczenie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek w 2016 roku nastąpił alarmujący wzrost o 17% skarg dotyczących prób zakazywania poszczególnych książek. Jeszcze bardziej niepokojące jest to, że jakieś 10% tytułów pod wpływem nacisków faktycznie zniknęło z półek instytucji.

 

 

W bibliotece pojawiła się wystawka zakazanych książek, myślę, że wystarczająco je zabezpieczyłam. A oto kilka przykładów i opisów zakazanych książek. 

 

Biblia
W 1942 r. w III Rzeszy, kiedy ogłoszono doktrynę Narodowego Kościoła Rzeszy, próbowano wyeliminować wszelkie przejawy chrześcijaństwa. W związku z tym zakazano używania Biblii, którą miała zastąpić „Mein Kampf”.

Buszujący w zbożu / Jerome David Salinger
W 1957 r. australijski urząd celny skonfiskował przesyłkę zawierającą m.in. „Buszującego w zbożu”, która miała być prezentem dla australijskiego rządu od ambasadora USA. W latach 1961-1982 książka była zakazana w szkołach  i amerykańskich bibliotekach. Książka wzbudza kontrowersje z powodu wulgarnego języka, nawiązań seksualnych, dewaluację wartości rodziny, promocję alkoholu, papierosów i rozwiązłości.

 

Chata wuja Toma / Harriet Beecher Stowe
Książka zakazana w Illinois (1984) na wniosek radnego ze względu na rasizm i niestosowny język (użycie w niej słowa „nigger”). Zdanie radnego podzielili uczniowie i rodzice. Od momentu wydania budziła silne emocje w USA, została też zakazana w 1853 r. w Rosji z powodu podważania nauk Kościoła prawosławnego i poddawanie w wątpliwość autokratycznej władzy.

 

Jądro ciemności / Joseph Conrad

Książka była atakowana za rasistowski wydźwięk, wzbudzała konsternację i oburzenie. Była szeroko komentowana i poddawana dyskusji wśród akademików.

 

Doktor Żywago / Borys Pasternak

Zakazana w Rosji do 1988 r. za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu. Kiedy w 1958 r. Pasternakowi przyznano Literacką Nagrodę Nobla, został zmuszony do odmowy jej przyjęcia. Jedna z najczęściej cenzurowanych książek wg Jonathona Greena.

 

Dekameron / Giovanni Boccaccio

Znalazła się na rzymskim indeksie w 1559 r., zakaz potwierdzono 5 lat później. Utwór zakazany w USA przez dziesięciolecia na podstawie dokumentu „Federal Anti-Obscenity Act” (1873). W 1954 r. trafił na czarną listę National Organization of Decent Literature za obsceniczność, wulgarność, lubieżność i brak przyzwoitości.

 

Kolor purpury / Alice Walker

Zakazana w szkole w Oakland (Kalifornia; 1984), w szkołach w Pensylwanii (1992), usunięto ją także z bibliotek szkolnych w Zachodniej Virginii. Przyczyną były niepokojące idee na temat relacji międzyrasowej, relacji człowieka z Bogiem, ludzkiej seksualności.

Folwark zwierzęcy / George Orwell

Do końca lat 80. XX w. książka była zakazana przez polską cenzurę, ponieważ przedstawiała ustrój totalitarny, nawiązując do rosyjskich władz. Pierwsze oficjalne polskich wydanie ukazało się dopiero w 1988 r., mimo to od końca lat 70. powieść cieszyła się dużym zainteresowaniem i krążyła w drugim obiegu. W Kenii zakazano jej w 1991 r., ponieważ krytykowała skorumpowanych przywódców, natomiast w 2002 r. w szkołach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - z powodu... bohaterów w postaci mówiących świń. Uznano, że taki obraz godzi w wartości religii islamskiej.

 

 Lot nad kukułczym gniazdem / Ken Kesey

Zakazana w wielu amerykańskich szkołach, m.in.  w Colorado (1971), Ohio, Nowym Jorku, Idaho, Waszyngtonie, głównie za wulgarne słownictwo, gloryfikowanie działalności przestępczej, opisy brutalności  i przyczynianie się do zepsucia młodzieży. W jednaj  z kalifornijskich szkół została wycofana (2000) ze względu na rodziców, którzy skarżyli się na wybór przez nauczycieli „śmieci” jako lektur.


Przeminęło z wiatrem / Margaret Mitchell
Zakazana w niektórych amerykańskich szkołach (1978, 1984) ze względu na rasistowski język.

 

Na zachodzie bez zmian / Erich Maria Remarque

Zakazana za obsceniczność w USA ( w Chicago i Bostonie). W Austrii i Czechosłowacji (1929 r.) zakazano jej czytać żołnierzom, a we Włoszech (1933 r.) została uznana za przejaw antywojennej agitacji. W nazistowskich Niemczech książki zakazano, ponieważ była zniewagą dla Wermachtu, a w 1933 r. znalazła się wśród pozycji palonych publicznie przez nazistów.

 

Przygody Hucka Finna / Mark Twain

Książki zakazywano wielokrotnie (od 1885 do 2004 r.). Jako przyczyny podawano m.in. niski poziom (nadaje się tylko do slumsów), brak elegancji, rasowo obraźliwy język       i wydźwięk, ale także... zbytnią rasową tolerancyjność.

 

Przygody Tomka Sawyera / Mark Twain

Zakazano jej w pokoju dziecięcym w Brooklynie, bibliotekach publicznych w Nowym Jorku, Denver i Kolorado (1876 r.), a także w Pensylwanii (1994 r.) za rasistowski język.

 

Władca much / William Golding

W 1992 r. książkę usunięto z bibliotek szkolnych  na Florydzie (1992) ze względu na zawarte w niej przekleństwa, szokujące fragmenty o seksie, obraźliwy stosunek do mniejszości, Boga, kobiet i osób niepełnosprawnych. Mimo że książki zakazano również w Nowym Jorku, znajdowała się ona na liście lektur dodatkowych dla tamtejszych uczniów.

 

źródło http://booklips.pl/wydarzenia/obchodzimy-tydzien-zakazanych-ksiazek-2017-pod-haslem-nasze-prawo-do-czytania/

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Dla młodych detektywów

Miłosne historie

Świąteczne książeczki

Straszne książki

Książki detektywistyczne

Książka przygodowa

Świat komiksowy

Male, duże i psrokate

Wielgachna, grubachna

BFW- bardzo fajne wielkoludy

Ekologiczna choinka

Świeże, nowe ... proszę się częstować

Chuderlaki

Nie dotykać!

Inspiracja

Szaleją w bibliotece

Zmotoryzowana biblioteka

Ta książka miała zieloną okładkę...

Arze...

Tylko bałwan nie czyta

Niebieska okładka

Magia słowa

Uskrzydlone książki

Cenzura

Poezja

Sport to zdrowie

Podróże bliskie i dalekie

Miłość

Zwierzaki cudaki

Podróże małe i duże

Horror nie czytać

Niezła sztuka

Albumy, przewodniki, poradniki

Pobierz pliki

Lato czas na wakacje

Niepodległa

Wiosna

Wielkanoc

Miłość

Zimna Pani

Niezwykły czas

Jesienna zaduma

Jesienna poezja

Poradniki

Na wakacje

Twórczość Wawiłow i Ossendowskiego

Twórczość Andersena i Szekspira

Twórczość Kulmowej, Tolkiena i Kownackiej

Twórczość Verne, Jasnorzewskiej- Pawlikowskiej

Twórczość Makuszyńskiego i Milnego

Twórczość Mickiewicza i Goscinnego

Twórczość Lindgren i Fiedlera

Twórczość Chotomskiej i Centkiewicza

Twórczość Kownackiej i Porazińskiej

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW