Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie internetowej są udostępnianie na licencji CC BY-SA 4.0

8 maja dzień bibliotekarza

2015-05-07 20:50:31, komentarzy: 0

8 maja to szczególny dzień w życiu biblioteki, gdyż w tym dniu obchodzimy dzień bibliotek i bibliotekarza, czyli takie urodziny biblioteki. Inicjatywa ta została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Wydarzenie skierowane pierwotnie tylko do bibliotekarzy stało się świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek, podczas którego zarówno książnice publiczne jak i uniwersyteckie organizują wiele konferencji, warsztatów i spotkań dla czytelników. Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek brzmi: "Wybieram bibliotekę".  O tym jak ważne jest to święto mogą świadczyć gazetki i dekoracje.



 

Przedstawiam galerię znanych i ciekawych osób, które pracowały w zawodzie bibliotekarza.
Bibliotekarze starożytności

 

Apollonios z Rodos, Apolloniusz Rodyjski (początek III wiek p.n.e. – po 246 p.n.e.) – grecki poeta, trzeci dyrektor Biblioteki Aleksandryjskiej, następca na tym stanowisku Kallimacha z Cyreny.
 

Eratostenes (ur. 276 p.n.e. w Cyrenie, zm. 194 p.n.e.) – grecki matematyk, astronom, filozof, geograf i poeta. Przejął po Apolloniosie z Rodos zarządzanie Biblioteką Aleksandryjską.
 
Kallimach z Cyreny (ok. 310-ok. 240 p.n.e.), grecki poeta i filolog z północnej Afryki. Najwybitniejszy przedstawiciel poezji aleksandryjskiej. Początkowo był nauczycielem, później został bibliografem w Bibliotece Aleksandryjskiej. Dokonał najważniejszej czynności bibliotekarskiej, mianowicie zaopatrzył książki w tytuły i sporządził ich katalog systematyczny.
 
Krates z Mallos (ur. 180 p.n.e., zm. 145 p.n.e.) - grecki bibliotekarz i gramatyk władcy Pergamonu, uznawany za twórcę pierwszego globusa. Główny przedstawiciel szkoły w Pergamonie, interpretował alegorycznie Homera.
 
Atenodor Kordylion, Atenodoros, Athenodoros - (II/I wiek p.n.e.) - pochodzący z Tarsu filozof stoicki, kierownik biblioteki w Pergamonie. Posądzany o wycinanie z pism starszych stoików fragmentów, które uważał za sprzeczne z jego filozofią.


Bibliotekarze nowożytni


Georges Bataille (1897-1962) - francuski filozof, krytyk literacki i pisarz (eseista, prozaik, poeta). Od 1922 do 1944 pracował w Bibliotece Narodowej. Następnie w bibliotekach w Carpentras (Prowansja) i w Orleanie.

 
Louis Hector Berlioz (1803 - 1869) – francuski kompozytor, twórca symfonii romantycznej, pisarz i krytyk muzyczny. Był pracownikiem Biblioteki Konserwatorium Paryskiego.
 
 
Jorge Luis Borgès (1899-1986) - argentyński pisarz, poeta i eseista, jedna z najbardziej charakterystycznych postaci literatury XX wieku. W 1938 r. otrzymał posadę w Bibliotece Miejskiej w Buenos Aires, skąd został usunięty w 1946 r. za antyrządowe poglądy. Po obaleniu Juana Peróna, w 1955 r. został dyrektorem Biblioteki Narodowej.
 
 
Laura Bush (1946) – żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga W. Busha, bibliotekarka, w latach 2001-2009 pierwsza dama. Sprawuje patronat nad kolejnymi edycjami Narodowego Festiwalu Książki organizowanego w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie.
 
 
Marcel Duchamp (1887 - 1968) – francuski malarz i szachista. Pracował w Biblioteque Sainte-Genevieve.
 
 
Anatole France (1844-1924) - poeta, powieściopisarz i krytyk francuski, bibliofil i historyk. Laureat Literackiej Nagrody Nobla (1921). W 1866 otrzymał posadę bibliotekarza w Senacie, gdzie od 1876 zajmował się tworzeniem katalogu systematycznego.
 
 
Giacomo (Jacques) Girolamo Casanova (1725 - 1798) był awanturnikiem, podróżnikiem i literatem – a przede wszystkim uwodzicielem. W 1785 zatrudnił się jako bibliotekarz na zamku Dux (dzisiaj Duchcov) w północno-zachodnich Czechach, w wiejskiej posiadłości austriackiego księcia
Josepha Karla von Waldsteina.
 
 
Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832) - najwybitniejszy niemiecki poeta okresu romantyzmu i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz. Od 1797 był bibliotekarzem w Bibliotece Księżnej Anny Amalii w Weimarze.
 
 
Jacob Grimm (1785 - 1863) niemiecki uczony, filolog, prawnik, członek Akademii Nauk, profesor uniwersytetu w Berlinie, bajkopisarz. Pracował w bibliotece króla Westfalii. Wilhelm Grimm (1786 - 1859) - prawnik, twórca gramatyki niemieckiej , członek Akademii Nauk, profesor uniwersytecki, bajkopisarz. Bibliotekarz w Kassel. Po 1829 r. bracia przenieśli się na Uniwersytet w Getyndze, gdzie otrzymali stanowiska bibliotekarzy i profesorów. Pracowali tam do 1833 r.
 
 
Théophile Gautier (1811-1872) - francuski pisarz, poeta, dramaturg, krytyk literacki, teatralny i krytyk sztuki; przedstawiciel francuskiego romantyzmu. Był bibliotekarzem księżniczki Matyldy, kuzynki Napoleona III, która prowadziła znany salon literacki.
 
 
Zbigniew Herbert (1924 - 1998) – polski poeta, eseista, dramatopisarz, autor słuchowisk; kawaler Orderu Orła Białego. Z wykształcenia ekonomista, prawnik i filozof. W pewnym okresie zarabiał na życie sporządzając bibliografie i kwerendy biblioteczne.
 
 
David Hume (1711-1776 tamże) filozof, pisarz i historyk urodzony w Szkocji, wychowany w Anglii, żyjący we Francji i w Anglii. W latach 1752-1757 był bibliotekarzem w Edynburgu.
 
 
Maria Kownacka (1894-1982) - ulubiona pisarka kilku pokoleń , autorka popularnego „Plastusiowego pamiętnika” oraz wielu przeznaczonych dla dzieci powieści, opowiadań, wierszy, utworów scenicznych i słuchowisk radiowych. Była także nauczycielką, bibliotekarką i działaczką społeczną. Przez wiele lat w okresie międzywojennym i po wojnie pracowała w bibliotece Ministerstwa Rolnictwa. Przed śmiercią swoje warszawskie mieszkanie , księgozbiór i archiwum przekazała Muzeum Książki Dziecięcej Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy.
 
 
Gottfried Wilhelm Leibniz, znany także pod nazwiskiem Leibnitz (1646 -1716 w) – niemiecki filozof, matematyk, prawnik, inżynier–mechanik, fizyk, historyk i dyplomata. Od r. 1676 sprawował obowiązki bibliotekarza i historiografa przy dworze hanowerskim. Stworzył, powszechnie używany do dziś, biblioteczny system katalogowy, obecnie zwany klasycznym, numerycznym katalogiem rzeczowym.
 
 
Joachim Lelewel (1786 - 1861) – polski historyk, numizmatyk, poliglota (znał 12 języków), heraldyk i działacz polityczny, bibliotekarz w Publicznej Bibliotece przy Uniwersytecie w Warszawie.
 
 
Charles-Marie-René Leconte de Lisle (1818-1894) - francuski poeta, filozof, filolog klasyczny i krytyk literacki epoki romantyzmu. W 1873 otrzymał posadę bibliotekarza w Senacie.
 
 
Mao Zedong, Mao Tse-Tung (1893-1976) - chiński przywódca komunistyczny. Przewodniczący Komunistycznej Partii Chin. Po skończeniu szkoły wyjechał na studia do Pekinu, gdzie zarabiał pracując jako bibliotekarz w bibliotece uniwersyteckiej.
 
 
Golda Meir (1898-1978)– izraelski polityk, premier Izraela, minister pracy, spraw zagranicznych. Była czwartym premierem Izraela, pełniąc to stanowisko od 1969 do 1974 roku. Przed rozpoczęciem kariery politycznej pracowała jako bibliotekarka.
 
 
Adam Mickiewicz ( 1798 -1855) – jeden z największych polskich poetów, działacz i publicysta polityczny. Od 1852 aż do wyjazdu do Konstantynopola pracował w Bibliotece Arsenału w Paryżu.
 
 
Andre Norton (1912- 2005) - amerykańska pisarka, przedstawicielka literatury fantasy i science fiction. W 1932 zatrudniła się w zespole bibliotek w Cleveland. Przez 18 lat pracowała jako asystent bibliotekarza w dziecięcej sekcji Nottingham Branch Library w Cleveland. W latach 1940-1941 pracowała jako bibliotekarka w nadzwyczajnym wydziale katalogów Biblioteki Kongresowej. W 1998 w Murfreesboro niedaleko Nashville, w stanie Tennessee otworzyła "High Hallack" - bibliotekę dla pisarzy fantastyki.
 
 
Papież Pius XI (Achilles Ratti ) - (1857 - 1939) włoski kardynał, wizytator papieski, papież, pracował w Bibliotece Ambrozjańskiej w Mediolanie (zajmował się tam m.in. konserwatorstwem, muzealnictwem, zabezpieczaniem starodruków oraz zdobył gruntowną wiedzę historyczną).
 
 
Marcel Proust (1871-1922) - francuski pisarz zaliczany do najwybitniejszych prozaików XX wieku. W 1896 r. pracował jako wolontariusz w Bibliotece Mazarine.

 
 
Julian Przyboś (1901- 1970) - poeta, eseista i tłumacz, był jednym z najwybitniejszych poetów Awangardy Krakowskiej. W grudniu 1939 r. otrzymał posadę bibliotekarza w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Lwowie.
 
Helena Radlińska (1879 - 1954) - znana szerokim kręgom nauczycieli oraz pracowników społecznych i oświatowych przede wszystkim jako twórca najbardziej wszechstronnej polskiej szkoły pedagogicznej - szkoły pedagogiki społecznej. Położyła też ogromne zasługi dla rozwoju oświaty, była organizatorką i teoretykiem bibliotekarstwa i badaczem czytelnictwa.
 
 
Stefan Żeromski (1864 – 1925) polski pisarz, publicysta, dramaturg, był pomocnikiem bibliotekarza w Bibliotece Ordynacji Zamojskich w Warszawie. W Szwajcarii pracował jako bibliotekarz w Muzeum Narodowym Polskim w Raperswilu.
 
« powrót

Dodaj nowy komentarz

To co w życiu najlepsze

Zwiastuny

Papierowa choinka

Proszę się częstować

Wyobraź sobie, że kto czyta, ten rządzi światem

Na jesienną szarugę najlepsza książka

Przesłanie na 2019/2020 rok

Najważniejsza

Wesołych świąt

Świeć przykładem

Ach ta wiosna

I dlatego trzeba czytać książki

I wszystko jasne

Zasypała nas wierszami

Czego chcieć więcej... może jeszcze zdrowia

Dzień dobry

Miłośnicy książek

Mamy

Tak możemy dbać o ziemię

Najważniejszy dokument

Kultura w teatrze

Wszystkiego dobrego

Przyszła

Znani twórcy słowa pisanego

Gimnastyka dla języka

Przecinki ważna rzecz

Książka to dobry pomysł

100, a nawet 200 lat

Cenne niosą dary

Wszystkiego dobrego

Ulubiony święty

Ważne prawa

Śpieszmy się kochać...

Latawce, dmuchawce

Jesień, jesień, jesień...

... dobrze, że liście kolorowe

Wakacje z książką

Prawa małych

Święto drukarza

Majowe święta

Święto książki

Kosmiczne książki

Wielkanocne wiersze

Miłej podróży w nieznane z książką

Czy już przyszła?

Dachowce i rasowe

Wszystkiego najlepszego

Zimowe zwierzaki

Serdecznie witamy

Anielsko

Świąteczny czas

Jedna z solenizantek

Wszystkiego naj

Już jest

Ach lato

Dzień drukarza

Kochamy mamy

Autoportret :)

Najważniejszy dokument

Biało- czerwoni

Święto pracy

Święto książki

Kwiaty

Radosnych świąt

Piękna mowa ojczysta

Puchatkowe mądrości

Życzeń moc

Biblioteczna choinka

Gdzie jest zima?

Po wiedzę do biblioteki

Mikołajki

Barbórka

Pierwszy pogromca koszmarnych snów

Poznaj swoje prawa

A czym dla Ciebie jest tolerancja?

Święto odzyskania niepodległości

Czym jest origami

Pamiętamy

Zielono mi

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

W bibliotece wszystko gra

Świętujemy na słodko

Za oknem już jesień

Pamiętamy

Lato w bibliotece

Przyjaciel potrzebny od zaraz

Prawa małych

Dzień Mamy

Wiosna w pełni

Urodziny biblioteki

Święto róży

Pomagamy bezdomnym dzieciom

Dzień książki dla dzieci z Panem Andersenem

Wielkanocne życzenia od WOŚP

Wiosenne zwiastuny

Dzień teatru w bibliotece

Biblioteka wierszem pisana

Wiosna radosna

Dzień pisarzy

Dinozaury ciekawostki

Polub czytanie z biblioteką

Karnawał w bibliotece

Rady i porady dla rodziców

Gazetka o bezpiecznym internecie

Dzień chorego na padaczkę

dzień babci i dziadka

Gazetka o starych i nowych środkach masowego przekazu

Jan Paweł II- wystawka

Filatelistyka

i szczęśliwego Nowego Roku

Dzień księgarza

Wszystkie kolory świata

Każdy inny wszyscy równi

Andrzejki w książkach

Zimowa poezja

Prawa dziecka

Patriotyczne działania w Sejmie

Dzień Zaduszny

Stare i nowe środki masowego przekazu w bibliotece

Dzień Edukacji Narodowej

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW