Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie internetowej są udostępnianie na licencji CC BY-SA 4.0

Serduszko puka

2018-02-25 17:09:20, komentarzy: 0

Walentynki to taki szczególny czas. W tym roku proponuję zakochaj się w książce, gdyż...

 

7 powodów, dla których warto czytać książki 

 

Wyniki badań poziomu czytelnictwa nie dają powodów do dumy: w 2015 roku ponad 20 milionów Polaków nie przeczytało ani jednej książki, co stanowi najniższy wynik w historii badań, czyli od 1992 r. Wypadamy naprawdę kiepsko, ponieważ w większości krajów Europy poziom czytelnictwa to ponad 50 proc. Korzyści z czytania książek jest naprawdę bardzo wiele i warto sobie uświadomić, co tracimy, gdy dzieła literackie leżą nieużywane na półce.

 

 

 

Wzbogacanie wyobraźni, pogłębianie wiedzy i ćwiczenie koncentracji to tylko kilka z wielu zalet czytania książek.Foto: pixabay.com/kaboompics

 

W dobie internetu i urządzeń elektronicznych coraz trudniej jest powstrzymać się od surfowania w sieci, a niestety często dzieje się to kosztem czytania książek. Media społecznościowe rozwijają się i przyciągają kolejnymi nowościami, a komputery umożliwiają oglądanie filmów, granie i czytanie krótkich form tekstowych na rozmaitych portalach, na co poświęcamy sporo czasu. Organizowano już niejedną kampanię społeczną mającą na celu popularyzację czytelnictwa, lecz niestety niewiele osób dało się przekonać. A zalety czytania książek są ogromne, wręcz gigantyczne. Książka rozbudza wyobraźnię, uczy, bawi, daje ogrom satysfakcji i wiele, wiele więcej…

 

Poszerzanie wiedzy

Im więcej czytamy, tym więcej wiemy. Oczywiście nie musimy czytać tylko encyklopedii, bardzo często książki przygodowe, powieści i dramaty mogą też nas czegoś nauczyć, przekazać cenne myśli. Na rynku dostępnych jest też wiele poradników i książek psychologicznych, które mogą pomóc rozwiązać problemy i rozwiać wątpliwości, a także nabyć cenną wiedzę.Foto: pixabay.com/Unsplash

Rozwijanie wyobraźni

Czytanie sprawia, ze wizualizujemy w głowie treści, które przyswajamy i dzięki temu widzimy je tak, jak nie zobaczy ich nikt inny. Stwarzamy sobie w głowie obraz miejsc, osób i wydarzeń. Można powiedzieć, że reżyserujemy przedstawiony w książce świat i na jego podstawie kręcimy film we własnej świadomości. Dzięki czytaniu potrafimy odnaleźć się w otaczającym nas świecie, szybciej zdawać sobie sprawę z różnych rzeczy, jesteśmy bardziej świadomi siebie i świata, lepiej go odbieramy i rozumiemy. Potrafimy przenieść różne sytuacje z książek do życia codziennego, zazwyczaj podświadomie, ale dzięki temu umiemy wiele przewidzieć i z wieloma zadaniami sobie poradzić.

Wzbogacanie słownictwa

To niekwestionowana korzyść płynąca z czytania. Śledzenie zdań, w których pojawiają się trudne, nieznane nam słowa lub te znane, ale rzadko używane, sprawia, że nowe wyrazy zapadają nam w pamięć i przenikają do naszego języka, dzięki czemu zasób słów staje się o wiele bogatszy. Gdy jakieś słowo pojawia się w publikacji kilka razy, bardzo szybko się utrwala. Oczywiście ważne jest, by te trudne pojęcia zrozumieć, a gdy nie jesteśmy w stanie znaczenia wywnioskować z kontekstu – sięgnąć do słownika. To doskonała motywacja, by uczyć się rzadkich terminów, ale też okazja, by swój własny słownik wzbogacać w słowa, które mogą nam się przydać w mniej oficjalnych sytuacjach, świadcząc o naszej elokwencji.

Nabywanie cech dobrego rozmówcy

Czytanie czyni nas świetnymi rozmówcami i wyrabia nawyki prowadzenia mądrych dialogów. Książki możemy traktować jako źródło wiedzy, poszerzania horyzontów i wzbogacania słownictwa. Wybierajmy książki z różnych dziedzin, troszkę historii w tle, czyjejś biografii, książki psychologiczne, thrillery, a nawet kryminały. Każda z nich niesie ze sobą inny przekaz i inny rodzaj informacji. Za pośrednictwem książki jego autor się z nami komunikuje. Odbierając ten przekaz my również uczymy się komunikować z innymi.

Satysfakcja i zabijanie nudy

Przy brzydkiej pogodzie znacznie trudniej jest się zmotywować do spędzania czasu na świeżym powietrzu, do spacerów czy do uprawiania sportów. Chłodne pory roku sprzyjają siedzeniu w domu, a to z kolei zachęca do znalezienia domowych zajęć. Wystarczy wygodny fotel, lampka i dobra książka, aby w ciągu chwili przenieść się w inny świat i spędzić miło zimny i deszczowy wieczór. Czytaniu sprzyjają także ciepłe dni, które pozwalają usiąść z książką na tarasie, w ogródku czy w parku. Niezależnie od pory roku i pory dnia – to świetny sposób na zabicie czasu i monotonii!

Foto: pixabay.com/janeb13
 
Budowanie poczucia własnej wartości

Czytanie rozwija naszą wiedzę, a im więcej wiemy, tym mądrzejsi i pewniejsi czujemy się w różnych sytuacjach. Przez to budujemy poczucie własnej wartości i świadomości zaznajomienia z kulturą. Czujemy się dumni, gdy słyszymy o pozycjach, które przeczytaliśmy, bo rozumiemy, o czym mowa. Sięgając po bestsellery i kultowe powieści otwieramy możliwość rozmów na ich temat i dbamy o swój duchowy rozwój, a będąc bliżej kultury czujemy się lepiej.

Poprawa koncentracji i pamięci

To jedna z najcenniejszych zalet czytania. Dzięki książkom ćwiczymy mózg, bo musi on zapamiętywać nazwy, imiona, nazwiska, liczby, wątki i wiele innych szczegółów. Czasem nie możemy zapamiętać numeru telefonu, czyjegoś imienia czy nazwiska, ale pamiętamy, co przeczytaliśmy w książce. Dlaczego tak jest? Książka daje nam kompletną informację, zamkniętą i oprawioną pewną historią. Dzięki temu łatwiej się na niej skupiamy i zaciekawiamy tym, co prezentuje. Ćwiczymy też koncentrację, bowiem odcinamy się od wszystkiego wokół i uwagę kierujemy na strony i zdania. Wystarczy krótka przerwa w skupieniu i już musimy wracać do wątku, na którym skończyliśmy. Czytanie książki niejako wymusza na nas zdolność koncentracji. A to pomaga też w wyciszeniu się i odprężeniu po ciężkim dniu.


źródło https://www.polskieradio.pl/5/240/Artykul/1689484,7-powodow-dla-ktorych-warto-czytac-ksiazki

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Zwiastuny

Papierowa choinka

Proszę się częstować

Wyobraź sobie, że kto czyta, ten rządzi światem

Na jesienną szarugę najlepsza książka

Przesłanie na 2019/2020 rok

Najważniejsza

Wesołych świąt

Świeć przykładem

Ach ta wiosna

I dlatego trzeba czytać książki

I wszystko jasne

Zasypała nas wierszami

Czego chcieć więcej... może jeszcze zdrowia

Dzień dobry

Miłośnicy książek

Mamy

Tak możemy dbać o ziemię

Najważniejszy dokument

Kultura w teatrze

Wszystkiego dobrego

Przyszła

Znani twórcy słowa pisanego

Gimnastyka dla języka

Przecinki ważna rzecz

Książka to dobry pomysł

100, a nawet 200 lat

Cenne niosą dary

Wszystkiego dobrego

Ulubiony święty

Ważne prawa

Śpieszmy się kochać...

Latawce, dmuchawce

Jesień, jesień, jesień...

... dobrze, że liście kolorowe

Wakacje z książką

Prawa małych

Święto drukarza

Majowe święta

Święto książki

Kosmiczne książki

Wielkanocne wiersze

Miłej podróży w nieznane z książką

Czy już przyszła?

Dachowce i rasowe

Wszystkiego najlepszego

Zimowe zwierzaki

Serdecznie witamy

Anielsko

Świąteczny czas

Jedna z solenizantek

Wszystkiego naj

Już jest

Ach lato

Dzień drukarza

Kochamy mamy

Autoportret :)

Najważniejszy dokument

Biało- czerwoni

Święto pracy

Święto książki

Kwiaty

Radosnych świąt

Piękna mowa ojczysta

Puchatkowe mądrości

Życzeń moc

Biblioteczna choinka

Gdzie jest zima?

Po wiedzę do biblioteki

Mikołajki

Barbórka

Pierwszy pogromca koszmarnych snów

Poznaj swoje prawa

A czym dla Ciebie jest tolerancja?

Święto odzyskania niepodległości

Czym jest origami

Pamiętamy

Zielono mi

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

W bibliotece wszystko gra

Świętujemy na słodko

Za oknem już jesień

Pamiętamy

Lato w bibliotece

Przyjaciel potrzebny od zaraz

Prawa małych

Dzień Mamy

Wiosna w pełni

Urodziny biblioteki

Święto róży

Pomagamy bezdomnym dzieciom

Dzień książki dla dzieci z Panem Andersenem

Wielkanocne życzenia od WOŚP

Wiosenne zwiastuny

Dzień teatru w bibliotece

Biblioteka wierszem pisana

Wiosna radosna

Dzień pisarzy

Dinozaury ciekawostki

Polub czytanie z biblioteką

Karnawał w bibliotece

Rady i porady dla rodziców

Gazetka o bezpiecznym internecie

Dzień chorego na padaczkę

dzień babci i dziadka

Gazetka o starych i nowych środkach masowego przekazu

Jan Paweł II- wystawka

Filatelistyka

i szczęśliwego Nowego Roku

Dzień księgarza

Wszystkie kolory świata

Każdy inny wszyscy równi

Andrzejki w książkach

Zimowa poezja

Prawa dziecka

Patriotyczne działania w Sejmie

Dzień Zaduszny

Stare i nowe środki masowego przekazu w bibliotece

Dzień Edukacji Narodowej

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW