Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie internetowej są udostępnianie na licencji CC BY-SA 4.0

Jak to się zaczęło czyli historia UE w skrócie

2016-11-09 16:05:41, komentarzy: 0

Założyciele UE

Unia Europejska nie istniałaby w znanej nam dzisiaj formie, gdyby kilku wyjątkowych ludzi nie zainspirowało tego nowatorskiego przedsięwzięcia. Gdyby nie ich energia i motywacja, nie wiadomo, czy żylibyśmy teraz w stabilnej i wolnej od konfliktów zbrojnych Europie. Założyciele UE pochodzili z różnych krajów, reprezentowali różne środowiska i różne profesje − byli wśród nich zarówno żołnierze, jak i prawnicy − lecz bliskie były im te same ideały: pokój i dobrobyt w zjednoczonej Europie. Oprócz założycieli UE, których sylwetki przedstawiono poniżej, wielu innych ludzi wytrwale współdziałało na rzecz idei integracji europejskiej. Dlatego na stronach poświęconych założycielom UE dodawane będą kolejne informacje.

 

1945–1959

Europa w czasach pokoju – początki współpracy

Unię Europejską utworzono po to, aby położyć kres krwawym wojnom, wybuchającym często pomiędzy sąsiadującymi krajami, z których najstraszliwszą była II wojna światowa. Od 1952 r. Europejska Wspólnota Węgla i Stali jednoczy gospodarczo i politycznie państwa Europy, by tym samym zapewnić długotrwały pokój. Założyło ją sześć krajów: Belgia, Francja, Holandia, Luksemburg, Niemcy i Włochy. Lata pięćdziesiąte upływają pod znakiem zimnej wojny pomiędzy Wschodem a Zachodem. W 1956 r. na Węgrzech czołgi radzieckie kładą kres protestom przeciwko reżimowi komunistycznemu. Rok 1957 to data utworzenia na podstawie traktatu rzymskiego Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG), innymi słowy „wspólnego rynku”.

 

1960–1969

Okres wzrostu gospodarczego

Lata 60. XX wieku to dobry okres dla gospodarki, między innymi ze względu na likwidację ceł w handlu pomiędzy państwami członkowskimi. Kraje te postanawiają również wspólnie sprawować kontrolę nad produkcją żywności, tak by nikomu jej nie zabrakło. Wkrótce dzięki takiej polityce pojawiają się nawet nadwyżki żywności. Maj 1968 przechodzi do historii pod znakiem studenckich protestów w Paryżu. Tak zwane „Pokolenie '68” staje się motorem wielu zmian społecznych i obyczajowych.

 

1970–1979

Coraz większa wspólnota – pierwsze rozszerzenie

Dania, Irlandia i Wielka Brytania przystępują do Unii Europejskiej 1 stycznia 1973 r. powiększając tym samym liczbę jej członków do dziewięciu. W następstwie krótkiej, lecz brutalnej wojny arabsko-izraelskiej w październiku 1973 r. rozpoczyna się kryzys energetyczny i problemy gospodarcze w Europie. Wraz z obaleniem portugalskiego reżimu Salazara w 1974 r. i – rok później – śmiercią generała Franco w Hiszpanii kresu dobiegają ostatnie prawicowe dyktatury w Europie. Dzięki polityce regionalnej UE ogromne sumy zaczynają napływać do biedniejszych regionów, wspierając tworzenie miejsc pracy i infrastruktury. Parlament Europejski umacnia swój wpływ na sprawy unijne, a w 1979 r. obywatele po raz pierwszy wybierają jego członków w bezpośrednich wyborach. W latach 70. nasila się walka z zanieczyszczeniem środowiska. UE przyjmuje przepisy dotyczące ochrony środowiska, po raz pierwszy wprowadzając pojęcie „zanieczyszczający płaci”.

 

1980–1989

Zmiana oblicza Europy – upadek muru berlińskiego

Po strajkach w stoczni gdańskiej latem 1980 r. związek zawodowy Solidarność i jego przywódca Lech Wałęsa urastają do rangi symbolu w Europie i na świecie. W 1981 r. Grecja staje się 10. państwem członkowskim UE, Hiszpania i Portugalia przystępują do niej pięć lat później. W 1986 r. dochodzi do podpisania Jednolitego aktu europejskiego. Jest to traktat tworzący podstawy dla szeroko zakrojonego sześcioletniego programu, mającego na celu usunięcie przeszkód dla wolnego przepływu handlu w UE, a w konsekwencji utworzenia „jednolitego rynku”. Wraz z upadkiem muru berlińskiego 9 listopada 1989 r. Europa przeżywa prawdziwy wstrząs polityczny. Po raz pierwszy od 28 lat otwierają się granice pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią Niemiec, które w październiku 1990 r. ponownie się jednoczą.

 

1990–1999

Europa bez granic

Upadek komunizmu w państwach Europy Środkowo-Wschodniej sprzyja zbliżeniu obywateli sąsiadujących ze sobą krajów. W 1993 r. ukończono proces tworzenia jednolitego rynku, w ramach którego obowiązują tzw. cztery swobody, czyli swoboda przepływu towarów, usług, osób i kapitału. W latach 90. wchodzą w życie kolejne dwa traktaty: w 1993 r. wchodzi w życie traktat z Maastricht, a w 1999 r. – Traktat Amsterdamski. Obywatele są zainteresowani kwestiami ochrony środowiska, a także współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony. W 1995 r. Unii przybywa trzech nowych członków: Austria, Finlandia i Szwecja. Małe miasteczko w Luksemburgu daje nazwę układowi z Schengen, który stopniowo zapewni obywatelom możliwość podróżowania bez kontroli paszportowych na granicach. Dzięki wsparciu UE miliony młodych ludzi podejmują studia za granicą. Telefony komórkowe i internet ułatwiają komunikację coraz większej liczbie osób.

 

2000–2009

Dalszy rozwój

Nowa wspólna waluta zaczyna obowiązywać w wielu krajach. W tym dziesięcioleciu coraz więcej krajów przyjmie euro. Po zamachach terrorystycznych w Nowym Jorku i Waszyngtonie, data 11 września 2001 r. nieodłącznie kojarzy się z „wojną z terroryzmem”. Kraje UE podejmują coraz ściślejszą współpracę w walce z przestępczością. Przystąpienie aż 10 nowych państw do UE w 2004 r. uznano za kres podziałów politycznych pomiędzy Wschodem a Zachodem. W 2007 r. do Unii przystępują Bułgaria i Rumunia. We wrześniu 2008 r. w gospodarkę światową uderza kryzys finansowy. Wszystkie kraje UE ratyfikują traktat lizboński, który wchodzi w życie w 2009 r. Zapewnia on UE nowoczesne instytucje i skuteczne metody działania.

 

2010 – dziś

Dekada pełna wyzwań

Światowy kryzys gospodarczy silnie uderza w Europę. UE pomaga kilku krajom w trudnej sytuacji i ustanawia tzw. unię bankową, aby zagwarantować, że banki będą bezpieczniejsze i bardziej wiarygodne. W grudniu 2012 r. Unia Europejska otrzymuje Pokojową Nagrodę Nobla. W 2013 r. do UE przystępuje 28. kraj – Chorwacja. Przeciwdziałanie zmianom klimatu jest jednym z priorytetów. Kraje UE postanawiają ograniczać szkodliwe emisje gazów cieplarnianych. W 2014 r. odbywają się wybory do Parlamentu Europejskiego, w wyniku których do parlamentu trafia większa liczba eurosceptyków. Po aneksji Krymu przez Rosję UE ustanawia nową strategię w dziedzinie bezpieczeństwa. Na Bliskim Wschodzie oraz w różnych częściach świata dochodzi do głosu ekstremizm religijny. Prowadzi to do konfliktów i wojen, w wyniku których wiele osób, które zmuszone są uciekać przed niebezpieczeństwem, poszukuje schronienia w Europie. UE nie tylko stoi w obliczu dylematu, jak zadbać o nowych przybyszów, ale również jest celem kilku ataków terrorystycznych.

 

Artykuł pochodzi ze strony https://europa.eu/european-union/about-eu/history_pl

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Taki prezent

Przedszkolaki w bibliotece

Zagramy?

Jeszcze tylko 279 dni...

Ważne rady

Nowe wyzwania

Zakończony program

Relacje z podróży

Nie spal się na starcie

Edukacja globalna- globalne problemy

Sprawdzamy naszą wiedzę

Wyróżniona

Najlepsza książka o wartościach

Nauka przez zabawę

Stara nowa akcja

Pobierz pliki

Nagroda dla biblioteki

Radość grania

Wypożyczyli najwięcej

Zadanie wykonane

My już wiemy jak

Małe perełki

Uczymy się od najlepszych

Najlepsi

Kilka ciekawostek

Twardy orzech do zgryzienia

Tylko dla starszych

Nic dodać, nic ująć

Kto je przeczyta?

Pomagam bo mogę

Cóż to za zwierz?

Jak zostać detektywem

Moja szkolna rodzina

Radość czytania

Poczytają misiowi

Wspólne śpiewanie o środowisko dbanie

Mała czytelniczka

Źródło wspomnień

Nowe gatunki grzybów występujących w bibliotece

Kreatywne nowele

Małe arcydzieła

Ważny gość

Królewskie czytanie

Wszyscy czytamy

Urocze stworzenie

Usypianie przez czytanie

Ważne fundamenty

Pocztówkowa mapa Polski

Smaczne dania

Niezwykłe spotkanie

Książka, która przyniosła mi szczęście

Zasłuchani

Waga zdecyduje

Zdobyli wiedzę i książki

Budujemy czytelnictwo

Królewskie urodziny

Młodzi zdolni

Twórcza twórczość

Wszyscy czytają

Planszówki łączą

Książki na ekranie

Nowa dostawa

To dopiero tytuł

Mirabelka w roli głównej

Czytamy o zdrowiu

"Zamiast oceniać zacznij doceniać!"

Obiecali, że będą czytali

Wygląda tak pięknie, że można ustawić sobie jako tapetę

Pakiet powitalny

Świeże nowości

Nic dodać nic ująć

Ależ się działo

Ogromna radość

Czytanie łączy dosłownie

Nie pal

Poznali drzewa

Firma: Dbaj o środowisko

Bezpieczne maluchy

Czytelniczy pakiet

Gorąco polecam

Szał grania w piątek 13

Miłe jajka

Czarne stopy

Czuj, czuwaj

Zielony zawrót głowy

Książka zbliża

Panda wymiata

Najlepsi

Zmierzyli się z ortografią

Młodzi zdolni

Stalówka i kałamarz

Świat na wyciągnięcie ręki

Szanujemy wodę

Jakiego koloru są buziaki?

Kartonikowe szczęścia

Dzielni pacjenci z czystymi rączkami

Jutro się widzimy!

Wzorowi czytelnicy

Harcerz to brzmi dumnie

Anioły

Świeżutkie nowości

Willy Wonka

Zaczytani w grudniu

Postanowiły...

Drzewo mądrości, drzewo radości

Dziś, jutro i zawsze

Nagrodzone uczennice

Lepiej czytać dużo książek

Dziękujemy Tajemniczy Mikołaju

Czytelnicy pierwsza klasa

Tworzymy komiksy o UE

Zmieniam się dla Ciebie

UE w zasięgu ręki

Przedszkolaki poznały twórczość Marcina Brykczyńskiego

Gralnia wita Małego Księcia

Kupując gry pomyśl o naszej szkole

Szczęście, tolerancja, miłość ...

Same zalety

Brzechwa poznany

Efekt naszych działań

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

Kiermasz

Ważna sprawa

Wyciskacze łez

Zagłosowali

Serdecznie witamy

Patchwork gotowy

Zwracamy książki

Proszę nie pal

Plastuś powitał najmłodszych czytelników

Niezwykły program

Pobiliśmy

Pan Bajkomat uczy nas uczciwości

ale także bezpieczych

Każdy służy do zabijania

Mateusz już ma, a TY

Dla Ciebie Kubusiu

Bezcenne chwile

Debiut teatrzyka komishibai

Odważne dzieci

Wiosna w świetlicy, wiosna w sercu młodego ekologa

Rzeźby przyjaźni

Niezwykły gość, niezwykłe spotkanie, niezwykłe zwierzęta

Młodzi ekolodzy

Zachęcamy

Gdzie kucharek i kucharzy 16 tam.... pyszności

Ale pysznie

Niezwykła lekcja

Środki chemiczne to nie zabawa

Czytelnik lutego

Najlepsi w styczniu

recepta na zdrowie

Ważna sprawa

My wybieramy wodę

Dokument zapisany na skórze

Szybujące marzenia

Wiemy jak ratować

Najlepsi w grudniu

Witam nowych czytelników

Harcerze

Ostatnie zadanie

Najlepsi w listopadzie

Przyjemny widok

Garść wiadomości o grypie i atybiotykach

Same korzyści

Wędrówki po Portugalii

Poznajemy UE grając

Zielona wyspa poznana przez czerwone Mikołaje

Początek projektu

Zachęcam do odwiedzania i czytania

Zmierzyli się z historią UE

W głowie się nie mieści

Niezła sztuka

Wskazówki i rady profesjonalisty

One już czytały, a Ty?

Poznajemy tajniki dobrego wychowania

Zachęcam do czytania

Nagroda za sklejanie

Najlepsi w październiku

Zapraszam

Najlepsi

Harcerstwo to jest to

Zapraszam i zachęcam

Nie trzeba nic dodawać

Miła niespodzianka

Nagroda za działanie

Ależ się działo!

Parada Szumana

Laureatka

Książki naszych marzeń

W oczekiwaniu na przedstawienie

Malala Yousafzai laureatka Nagrody Nobla

nic więcej dodawać nie muszę

Jedz warzywa

Nie pal przy mnie proszę

Mali mistrzowie

Zdolne dziewczyny

Bezpieczni

Idea 3

Edukujemy

Oni wybrali wodę

Kogutek Złotobutek

Cel naszych działań

To dopiero niespodzianka

Działają

Zaczytani

Woda skarb najcenniejszy

Bohaterki spotkania czytelniczego

Czytelnicy lutego

Co robić, aby być zdrowym

Uwolnione książki

Arcydzieła młodych artystek

Czytelniczki stycznia

Narodowy Bank Polski- czyli finansowo rozrywkowo

"Robimy przedstawienie"

I Szkolny Turniej Wiedzy

Nasze artystki

Wielkie liczenie

Nagroda dla Biblioteki

Najlepsze

Wizyta w Starogrodzie

Prawa dziecka według UNICEF

Kolejny aniołek

Czytelnik listopada

Prezenty od Mikołaja

Przepiękna

Szyszkowy aniołek

Wstąp

Antoni Boni w paszczy Lwa Leopolda

Książki naszych marzeń

Zapraszam na kiermasz

Sport

Czytelniczki

Pomóż nam

Zostaliśmy wojownikami dobra

Podsumowanie akcji

Ratujemy konie

Przynieś makulaturę do biblioteki -pomóż

Zapraszamy do udziału

Zapraszam do kącika wiedzy

Akcja charytatywna

Wymyśl imię dla morświna wygraj zakładkę

Klasa VI b

Szkolny Klub Wolontariatu

Trzymaj formę, odżywiaj się zdrowo.

Zbieraj makulaturę to proste!

Książkowy zawrót głowy

Akcja Edukacja

Książki otrzymane od kl. I b

Kolejne rady Kota Mleczysława

Książki podarowane przez klasę VI b

Jak wyglądają szkoły w Afryce, Serbii?

Czytelniczki marca

Pchli targ

Klasa II podarowała 70 książek

Pyszna galaretka

I książki w ramach akcji "Podaruj książkę bibliotece"

Wolontariuszki podczas kiermaszu

Uratuj z nami kolejnego konia

Rozwiąż rebus

Pomóż Kubusiowi

Czytelnik lutego

Trzymaj formę i pamiętaj o śniadaniu

Zakrętki zbieramy Kubie pomagamy

Najładniejsza laleczka- wybrana

Głosuj na najładniejszą laleczkę

Podziękowania

Dyplom za udział w konkursie

Dyplom za udział w konkursie

Wszystkie kolory świata

Gazetka w ramach programu "Trzymaj formę"

Przepiękna laleczka w wykonaniu Natalki

Najlepsza czytelniczka

Czytelnik stycznia

Zakrętki zbieramy i pomagamy

Czytelnik grudnia

Wyróżnienie w konkursie

Zdrowa porcja wiadomości

Podsumowanie akcji charytatywnej

Pluszaki dla dzieci

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW