Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie internetowej są udostępnianie na licencji CC BY-SA 4.0

Dzień seniora nietypowo

2016-11-15 20:54:28

Szkolny Klub Wolontariatu świętuje dzień seniora, w tym roku rozdawaliśmy naszym seniorom medale z podziękowaniem za pracę, naukę i zabawę. Dodatkowo zachęcamy do poczytania jak bawiły się nasze babcie i nasi dziadkowie, kiedy byli mały dziećmi.

 

„KTO KOGO PRZERZUCI”

W grze biorą udział dwie drużyny, które grają piłeczką tenisową na dużym boisku. Zespoły na zmianę rzucają piłką, jak najdalej w stronę przeciwników, których zadaniem jest  złapać, lub zatrzymać  piłkę, jak najbliżej, by z tego miejsca po wykonaniu maksymalnie trzech kroków rzucić piłkę w przeciwną stronę. Wygrywa drużyna, która, „wyrzuci” piłkę za ograniczoną część boiska.


„ODBIJANKA”

W grze bierze udział dowolna ilość zawodników. Zawodnik wykonuje serię podwójnych odbić piłką od ściany (np. głowa – pięść ), łokieć – kolano). Przed grą zawodnicy ustalają, jakie będą kolejne serie np. 1 seria = pięść – pięść, 2 seria = głowa – pięść, 3 seria= pięść -  łokieć , itp…… Wygrywa ten, kto wykona największą liczbę serii odbić.


„ GRA W GUMĘ”

Jak sama nazwa wskazuje do gry potrzebna jest guma oraz minimum trzech graczy, jeden do gry oraz dwóch, którzy rozciągają ją pomiędzy sobą. Grę rozpoczyna się od niskich kostek, następnie podnosi się ją coraz wyżej, od kolan aż po szyję. Jeśli ktoś wykona skuchę, wtedy do gry przystępuje następna osoba.„WYŚCIGI KAPSLI”

Na asfalcie lub ziemi rysuje się tor, który tworzy trasę pełną zakrętów i trudnych odcinków. Jak sama nazwa wskazuje do gry potrzebne są kapsle. Gracze pstrykają kapsle palcami po torze.  Maja po trzy pstryknięcia .  Gdy kapsel wypadnie poza linię toru, gracz wraca na start.  Wygrywa ten, kto najszybciej pokona tor i dotrze do mety.  Kapsle wypełnia się plasteliną. Można nakleić w kapslach np. flagi państw.


„PODCHODY W PARKU”

W zabawie tej nie wolno wychodzić poza teren parku.  Potrzebne są dwie kredy.  Dzielimy się na dwie drużyny, jedna drużyn chowa się  przed drugą zostawiając za sobą ślady w postaci wskazówek, lub zadań do wykonania. Jeśli goniący wypełnią wszystkie zadania i odnajdą uciekających  - zostają zwycięzcami , w przeciwnym razie zwyciężą „uciekinierzy”.


„CZEKOLADA”

Na asfalcie rysuje się wielki prostokąt z ośmioma okienkami. Każde okienko ma napisaną kategorię, którą trzeba zaliczyć np. imiona, rośliny. Zawodnik rzuca kamykiem na pole z pierwszą kategorią. Jeśli trafi przekracza je i stawiając  krok wymienia jednocześnie nazwy z kategorii, którą zalicza. Musi szybko wyliczyć pięć np. imion, które nie mogą się powtórzyć . Potem rzuca  na drugie pole i zalicza następną kategorię. Gdy się pomyli, nie powie nazwy od razu – ma skuchę . Kto zaliczy  wszystkie pola „czekolady” jako pierwszy -  wygrywa.  


źródło http://sppuck.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=403:gry-i-zabawy-naszych-dziadkow

 

„KRYJÓWKA”

Dzieci, zgromadzone wokół drzewa, zakrywają oczy i głośno odliczają, np.do 20. Potem wołają chórem : „Kryjówka !” Jedna, wyznaczona wcześniej osoba, ukrywa się przed nimi. Każdy uczestnik zabawy szuka jej na własną rękę, a gdy znajdzie - dołącza do kryjówki i chowa się przed pozostałymi. Zabawa toczy się tak długo, aż wszyscy spotkają się w kryjówce.

„FOTELE”
Dzieci dzielą się rolami - wyznaczają „sprzedawcę”, ”klienta” i „fotele”. „Sprzedawca” ustawia „dzieci - fotele” w wyznaczonym miejscu - „sklepie” tak, aby postawą ciała przybierały kształt mebla ( fotela ) i czekały bez ruchu na przyjście „klienta”. ”Klient” rozmawia ze „sprzedawcą” i wybiera „fotel”. „Na niby” płaci i trzymając za rękę „dziecko - fotel” wychodzi ze „sklepu”. Stawia „fotel” w poprzedniej pozycji ( - dziecko udaje fotel, np.w przysiadzie ) i siada na nim. ”Klient” i jego „fotel” przewracają się. ”Dziecko - fotel”, gonione przez „klienta”, ucieka do „sklepu”. Jeśli zostanie złapane - zamienia się rolą i zabawa toczy się od nowa.

GROSIK”
Gracz kładzie pieniążek na brzegu stołu.Pochylając się, dmucha na monetę tylko raz, starając się ją przesunąć. Następnie ruch wykonuje przeciwnik wprowadzając do gry swój pieniążek. Gracz stara się tak dmuchnąć w monetę, żeby nakryła pieniążek przeciwnika. Wówczas zabiera obie monety lub zdobywa punkt, a gra zaczyna się od nowa. Wygrywa ten, kto zbierze więcej monet lub zdobędzie więcej punktów.

„GRA W SŁOJA”
Do słoja ( miski lub jakiegoś pojemnika ), do połowy wypełnionego wodą, wrzuca się monetę. Wygrywa ten uczestnik, którego moneta przykryje pieniążek przeciwnika.

„BRUDNE RĘCE”
Dzieci stoją w kole z rękami wyciągniętymi przed siebie i zwróconymi wnętrzem dłoni w dół. Osoba w środku chodzi po kole i znienacka uderza w czyjeś ręce wołając : „Brudne ręce !” Jeśli wybrane dziecko w porę nie cofnie rąk i nie uniknie uderzenia - wchodzi do środka i to ono dalej szuka „brudnych rąk”.

„W KIJA”
Wyznaczona osoba, stojąc w środku, przytrzymuje palcem kij ustawiony pionowo. Nagle, wołając kogoś po imieniu, puszcza kij. Przywołane dziecko musi przechwycić kij zanim on spadnie na ziemię.

„UKŁADANKA”
Zbieranie kamyków, szkiełek, patyczków, kwiatków itp. okazów; tworzenie z nich mozaiki, różnych obrazków - figur, postaci ... poprzez układanie na ziemi lub piasku. Zrywano także długą trawę i pleciono z niej lalki.

„WODA - LĄD”
Uczestnicy zabawy stają na obwodzie wielkiego koła, narysowanego na asfalcie. Jedna osoba, będąc w środku, woła : „Do wody !” a wszyscy wbiegają do koła i stają nieruchomo. Na hasło : „Na ląd !” - wracają na linię. Hasła są wykrzykiwane w takiej kolejności i tempie, żeby zmylić uczestnika. Pomyłka eliminuje z gry.
 
„ODKOP SKARB”
Jedna z osób zakopuje po kryjomu skarb, np. w piaskownicy. Skarbem może być zwinięta karteczka z napisanym hasłem. Kilka pustych karteczek można zakopać ( lub ukryć ) dla zmyłki. Zwycięża dziecko, które odkopie ( odnajdzie ) skarb.

„DERKACZ” ( „KUBUŚ” )
Gromada dzieci, trzymając się za ręce, tworzy duże koło. Dwójka dzieci jest w środku. Jedno dziecko, trzymając dwa drewienka, uderza nimi i szybko zmienia miejsce w obrębie koła. Drugie - ma zawiązane oczy i stara się złapać derkacza. Stukot drewienek można zastąpić pytaniem - „Kubusiu, gdzie jesteś ?” Kubuś odpowiada: „Tu !”, ale prędko zmienia miejsce.
 
„JAK SIĘ MASZ, KOTKU NASZ ?”
Dzieci stoją w kole, blisko siebie. Wewnątrz chodzi „kotek” z zawiązanymi oczami. Osoba, do której podejdzie i zamiauczy – pyta, celowo zmieniając głos : „Jak się masz, kotku nasz ?” Gdy „kotek” odgadnie, kto do niego przemówił, następuje zamiana miejsc i ról. Jeśli się pomyli – próbuje od nowa.

„KÓŁKO”
Fajerkę ( krążek z pieca kuchennego na węgiel ) toczy się po ziemi w kółko za pomocą pręta. Stanowi on w zabawie popychacz i hamulec.

„POSZEDŁ MAREK PO PODAREK”
Osoba rozpoczynająca zabawę mówi : „Poszedł Marek po podarek, kupił ...” - tu wymyśla jakąś rzecz. Kolejna osoba wylicza to, co wymienił poprzednik i dodaje nowy wyraz. Każda następna musi powtórzyć całość i dołożyć swoje słowo. Jeśli się pomyli - daje fanta lub odpada.

„Z RĄK – DO RĄK”
Wszyscy stają w kole, pół kroku od siebie. Każdy trzyma jakiś drobny przed - miot ( zabawkę, kamyk ... ). Podaje go kolejnej osobie prawą ręką, a odbiera od sąsiada - lewą ręką. Prowadzący zabawę, będąc w środku, kieruje ruchem. Woła : - „W lewo !”, ”W prawo !” starając się zmylić uczestników. Odpada ten, kto ma dwa przedmioty w obu rękach.

„PIŁKA Z KLASKANIEM”
Rzut piłką wysoko na mur i klaśnięcie w dłonie, gdy piłka odbija się od ściany, a potem jeden raz od ziemi - musi zostać złapana. Rzuca się, za każdym razem tak samo, ale klaszcze się raz, potem ( przy następnym rzucie ) dwa razy, trzy ... itd. Gdy nastąpi „skucha” - rzuca przeciwnik.

„ZABAWA W KOTKA I MYSZKĘ”
Dwoje dzieci ( „kotki” ) rzuca do siebie piłkę. Między nimi biega „myszka”, która stara się przechwycić piłkę w locie. Jeśli jej się to uda - następuje zmiana miejsc z „kotkiem”.

„WILK I OWCE”
Wyznacza się dwie równoległe linie w sporej odległości od siebie. Na jednej stoi „wilk”, na drugiej - „owce”. ”Wilk” odzywa się grożnym głosem : - „Boicie się wilka złego ?!” „Owce” odpowiadają : - „Nieee !” i zaczynają biec, by przedostać się na jego pole ( linię ). „Wilk” stara się wyłapać „owce”. Złapane dziecko - odpada.
 
„POMIDOR”
Wyznaczona osoba zadaje pozostałym uczestnikom, po kolei, wymyślone na poczekaniu pytania. Muszą oni za każdym razem odpowiadać „pomidor” i zachować poważną minę. Nie mogą wypowiadać żadnych innych słów, ani się śmiać. Prowadzący stara się rozśmieszyć i zmylić kolegów; stroi dziwaczne miny, prowokuje poprzez zabawne pytania ...

„ZESZYT ZŁOTYCH MYŚLI”
Zakłada się zeszyt, w którym na każdej stronie jest jedno pytanie lub polecenie, np. : podaj imię i nazwisko, wpisz datę, jaki jest twój ulubiony zespół muzyczny ? podaj tytuł ulubionego filmu, książki, jak spędzasz wolny czas ? czy uprawiasz sport, jaki ? ... itp. Zeszyt daje się znajomym ( podobnie jak pamiętnik ), którzy pod kolejnym numerem porządkowym, wpisują informacje o sobie. Wpisy często są żartobliwe. Można też prosić o zostawienie „przesłania”, „złotych myśli” dla właściciela. Zeszyt przechowuje się na pamiątkę i czyta po latach z łezką w oku.

„GRA W PALANTA”
Gracze: - rzucający (R), uderzający kijem (U), łapiący (Ł). Ustala się linię mety. Gracz (R) rzuca piłką w stronę gracza (U), a ten - uderza piłkę kijem, kierując ją w stronę mety i natychmiast rozpoczyna tam bieg. Po uderzeniu piłki, gracz (Ł) próbuje złapać odbitą piłkę. Jeśli mu się to uda - natychmiast zamienia się rolą z (U). Jeśli nie złapie piłki - biegnie dalej, aby ją złapać na mecie i „zbić” piłką zawodnika (U). Jeśli to zrobi - zamieniają się zadaniami. Jeżeli uderzający kijem (U) nie trafi w piłkę od (R)- zamienia się z nim miejscem.
 
źródłohttp://www.sp1zabrze.vot.pl/index.php?site=sites/akcjeiprogramy_kicaj_zdrowo_gry
« powrót

Dzięki p. Kasi

Dlatego pomagamy

Najlepsza nagroda za pomaganie

Ważne przesłanie

Jeszcze kilka dni

Przepis na zdrowie

Motto na co dzień

Nasze pierwsze qkodowe konkursy

Mistrz i uczeń

Akuku

Pomaganie jest słodkie

Nasza sóweczka

Potwierdzone dyplomem

Motto życiowe

Pomaganie przez zbieranie

Piękna dama

Rozmowa integruje

Zadbaj o klimat

Akcja znicze

Zdrowie najważniejsze

Pomagamy każdemu i wszędzie

Ważne numery

Mistrzynie sprzedaży

Pomaganie jest zdrowe

Hura

Dla Dawida

Jak pomóc?

Tyle korzyści

Ważna lekcja

Zbieramy fundusze

Nasz protest

O wodzie wiemy dużo

Nie ma za co

Wolontariat bywa słodko kwaśny

Pomagamy jak umiemy

Najpiękniejsza

Radosna laureatka

Akceptuję- toleruję

Marzenia do spełnienia?

Renifer przypomina BEZPIECZNA ZIMA

Solidarni z chorymi na AIDS

Zdrowa tolerancja

A co TY robisz dla innych?

A jak wygląda Twoja zakrętka?

Zostali św. Mikołajami

Targ różności

Ekologiczne choinki

Sens pomagania

Konkurs "Ekologiczna choinka"

Złotówka do złotówki i...

Świąteczne pomaganie

Najlepsza praca

Pamiętamy

Konkursy

Wykształcenie = książka

Nakręć się na pomaganie

Mistrzowie w świecie zwierząt

Wolność dla każdego

Dobre rady zawsze w cenie

To TY decydujesz o stanie środowiska

Może być w naszej szkole

Zakończona sukcesem

VII a miga

Czy zima, czy lato jestem bezpieczny

Kolorowa pomoc

Pamiętaj o dobrych manierach

Oszczędzaj na chłodno

Połączone siły

Potwierdzone działanie

Każdego dnia, na co dzień i od święta

Zakręcona pomoc

Pomagają

Ostatnie spotkanie z psami

Filip

Pieniące się gwiazdeczki

Solidarni

Pies nie jest zabawką

Nowy konkurs

Brawo MY

Zasłuchani

Julia

Kotełek

Pyszne arcydzieła

Tak niewiele, a tak wiele

Ważne numery

Same pychotki

Szybki konkursik

Co dziś zamigamy?

Młodzi przedsiębiorcy

Nie bądź bałwan dbaj o bezpieczeństwo

Zadanie wykonane

Smaczne pomaganie

Zapamiętaj ten skrót

Kto tym razem otrzyma tytuł Mistrzyni Wypieków?

Nasza licytacja

Dziękuję

Pomagamy dalekiej Syrii

Zawsze o tym pamiętaj

Cicha noc...

Zbieramy wszelakie

Nowa moda- dobre koszule

Tyle radości

Idea wolontariatu

Migamy

Świąteczne życzenia od serca

Dary od Mikołaja

Gościnnie w Starogrodzie

Cegiełka

Zaczynamy

Migamy

Zagadkowe ptaki

Warto wiedzieć

Chodź do nas, z nami jest niesamowicie

Najlepszy obraz z liści

Budujemy mosty nie mury

Jesteśmy głosem tych, którzy go nie mają

Najmłodsze wolontariuszki działają dla jeży

Mały wielki człowiek

Życzliwi wolontariusze

Nasz 57 wolontariusz

Cuda, cudeńka

Znamy telefon zaufania

Mała paczka, wierzymy, że wielu radości

Kram różności przyjemności

Brawo WY

Nasz nowy wolontariusz

Myśl o innych

A co mówi Twój zwierzak?

Spróbuj przeczytać

Zielona solidarność

Przygarnął zwierzaka

Piszcie nagrody czekają

Przygarnij zwierzaka

Wolontariat to samo zdrowie

Zrób komuś dzień dobry

Czy ktoś go widział???

Nakręć się na pomaganie

Wolontariusze pamiętają

Książki o konikach

Wojna oczami małego dziecka

Działania wolontariuszy

Zachęcamy do zabawy na świeżym powietrzu

My także dziękujemy

Dla Kuby

O bezdomności inaczej

Pobierz pliki

Działamy dla Kuby

Marchewki rządzą

Jeden z wielu. Każdy inny wszyscy równi.

Wolontariat szyje

Wolontariusze tworzą mozaiki

Wszystkiego najlepszego

Świecimy

Podziękowanie

Woda= zdrowie

A jaka według Ciebie jest zdrowa wiosna?

Zapraszam do udziału w konkursie

Pokój jest wiecznością i radością

Ważna sprawa

Nasza laleczka czeka na Twój głos

Nasza nagroda

Rysujemy piegi

Pączkuj z nami po raz drugi

Kotki

Drobiazgi, drobnostki

Warto przytulać

Kuba reprezentant naszej szkoły

Pycha

Dostrzegaj jasną stronę życia

Niezwykłe spotkanie

Akceptuję

Zachęcamy do przytulania

Spakowane misie

Nowa słodka akcja

Kolory świata

Dostaliśmy podziękowanie

Nie bij

Nawet lalka z nami grała

Pomóż w akcji

My też tak myślimy

Kocham jedzenie wege

Wolontariusze na warsztatach

Pamiętajmy o nich

kolorowo

Szyjemy

Obowiązkowa lektura każdego dorosłego

Wolontariat jest zdrowy

Liczy się głowa

Kupiliśmy

Adoptowaliśmy wilka

Nasze akcje

WOŚP

Pomagamy

Poszukiwany

Wartościowa pomoc

Kolorowa pomoc

Zabieramy się do szycia

Wielka łapa życzliwości

Mniam mniam

Każdy inny wszyscy równi

Pomaganie przez kupowanie

Dziękujemy

Sukces

Razem można wiele

Poznajemy świat osób niewidomych

Wspólne działania

Wolontariat nagrodzony

Anioły piszcie kartki

Cytrynowy uśmiech

Zakrętki dla Kubusia

Czekamy na kolejne

Pamiętajmy o tym

Z uśmiechem mi do twarzy

Czekamy na Ciebie

Ekologiczna żywność

Pamiętaj oszczędzaj

Przyjemne z pożytecznym

Ja też lubię pomagać!

UNICEF

Czekamy na telefony

Wolontariusze działają

Podziękowania

Klucze

Bądź jak Pudzianowski POMAGAJ

Rozdajemy ulotki

Prezenty dla Wiktora

Pojechały do CZD

Świętują dzień ziemi

Ratujemy konie

254 kg szczęścia

Śmiałkowie

Nie zapomnij o mnie

Nie pal przy mnie proszę

Pluszaki

Pamiętacie nasze książki?

Trochę zaległe, ale bardzo ważne

Zbieraj z nami

Przywrócić uśmiech dzieci

Każdy inny wszyscy równi

Wolontariat dba o środowisko

Zakręć się na zbieranie

Realizujemy

Pomagamy

Podziękowania za nasze działania

Pobierz pliki

Twórcza praca

Najszybszy

O bezdomności w Polsce i na świecie

Pchli targ

Kolorowa tolerancja

Edukujemy

WWF

Skrzydlaci przyjaciele

Przygarnij psa

Zdrowo i pysznie

Pomagamy Mali

Cuda cudeńka

Pomaga

Truskawkowe, agrestowe czy poziomkowe?

Konie, koniki

Cudeńka

Polecamy SZKW

Pączkujemy

A czy Ty widzisz?

Posłaniec dobrych wiadomości

Pomagamy zapełnić puste brzuszki

Wojna oczami dziecka

Wolontariat instrukcja obsługi

Babeczki

S.O.S. dla Afryki

Pomagamy Afryce

Zakrętki na różańce

Dokarmiamy

Mamy serce dla jeży

Wegetarianie

Zapraszamy

Dzień pokoju na świecie

Zbieramy na deski dla jeży

Zbiórka dla schroniska

Życzenia karpia

Galaretki od serca

Wolontariuszki WOŚP

Niosę pomoc

Cuda, cudeńka dla WOŚP

Najważniejsze prawo

Osoby niepełnosprawne mogą nas zarazić swoją pasją

Promocja wolontariatu

Ona Somalia

Pomagamy

Akcja MIŚ

Zagramy dla Orkiestry

Bądź życzliwy

Znaj prawa

Cegiełki sprzedane, pieniążki przelane

Dziękujemy

Niezwykła lekcja

Witamy Tygryska

Podziękowania

Pomagają

Nasze listy do Kuby

Klucze dla Budzika

Działamy, pomagamy

Koniki

Zapraszamy

Nagrodzone wolontariuszki

Tęczowo

Rysujemy z zamkniętymi oczami

Kurs pierwszej pomocy

Dzień osób głuchych

Stop przemocy

A może rower?

Edukacja dzieci na świecie

Kategorie

Brak kategorii

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW