Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie internetowej są udostępnianie na licencji CC BY-SA 4.0

Sanepid i policja w szkole

2020-03-25 11:27:02, komentarzy: 0

Bibliotekę szkolną odwiedzili przedstawiciele Sanepid w Mińsku Mazowieckim i Policji w Mińsku Mazowieckim, którzy wzięli udział w spotkaniu z uczniami klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej w Starej Niedziałce. W trakcie spotkania, którego tematyka związana była z paleniem papierosówe papierosów, oraz innymi używkami, uczniowie dowiedzieli się jak wpływają na zdrowie i jakie konsekwencje prawne ponoszą w przypadku ich posiadania i używania. Spotkanie było bardzo ciekawe, poza szczegółowymi informacjami, wiedzą o papierosach, e papierosach, uczniowie dowiedzieli się od p. policjant o odpowiedzialności karnej. W trakcie spotkania uczniowie wypełnili ineaktywny test quizizz. 

 

 

INFORMACJA NA TEMAT POTENCJALNYCH ZAGROŻEŃ ZWIĄZANYCH ZE STOSOWANIEM ELEKTRONICZNYCH PAPIEROSÓW

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy).

Są one postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

E-papierosy oraz tytoń podgrzewany pozwalają ukryć nawyk palenia. Tym samym eliminują istotny czynnik chroniący młodzież przed sięganiem po papierosy, jakim jest strach przed wykryciem nałogu przez rodziców. Dlatego też w łatwy sposób otwierają furtkę do palenia papierosów w przyszłości.

 

CO TO SĄ E-PAPIEROSY?

E-papieros to inaczej elektroniczny system dostarczający nikotynę. E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Mają wiele kształtów i rozmiarów.

Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki. Inne przypominają pamięć USB, długopis lub przedmioty codziennego użytku. Papierosy elektroniczne funkcjonują pod różnymi nazwami: e-papierosy, e-fajki lub systemy dostarczania nikotyny (ENDS).

W skład e-liquidu wchodzą:

glikol propylenowy i/lub gliceryna,

woda lub etanol,

nikotyna (od 0 do 20 mg/ml)

oraz dodatki smakowo-zapachowe.

 

Obecnie istnieje ponad 8 000 różnych rodzajów e-liquidu o owocowych bądź słodkich smakach (m.in.: czekolada, popcorn, guma balonowa, wanilia), które mają na celu zachęcić młode osoby do sięgnięcia po e-papierosa. Korzystanie z e-papierosa jest czasem nazywane „wapowaniem” lub „JUULINGIEM”. Materiał opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej

 

2 JAK DZIAŁAJĄ E-PAPIEROSY? E-papieros działa na zasadzie podgrzewania płynu (e-liquid) do temperatury około 200oC, tworząc przy tym aerozol, który jest wdychany przez użytkownika. Zwykle zawiera on nikotynę, aromaty i inne substancje chemiczne. Użytkownicy wdychają aerozol z e-papierosów do płuc. Mogą go również wdychać osoby postronne, gdy użytkownik wydycha go w powietrze. Warto zwrócić również uwagę na fakt, że urządzenia do palenia e-papierosów mogą być używane do dostarczania substancji psychoaktywnych.

 

CO ZNAJDUJE SIĘ W AEROZOLU Z E-PAPIEROSA?

Aerozol z e-papierosów jest szkodliwą „parą wodną”.

Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym:

• acetaldehyd,

• formaldehyd,

• akroleinę,

• propanal,

• nikotynę,

• aceton,

• o-metyl-benzaldehyd,

• karcinogenne nitrozaminy.

Użycie e-papierosa powoduje emisję pyłu zawieszonego (PM2.5) oraz najdrobniejszych cząstek (UFPs), których stężenie wzrasta w powietrzu otaczającym e-palacza.

 

CO TO JEST JUUL?

JUUL to forma e-papierosa – urządzenie do vapingu o systemie zamkniętym, które nie jest przeznaczone do napełniania. Inteligentny mechanizm podgrzewający w urządzeniach JUUL wytwarza aerozol.

Został zaprojektowany Materiał opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej 3 tak, aby ograniczać spalanie. Akumulator urządzenia JUUL ładuje się przez stację dokującą USB.

Wszystkie e-papierosy JUUL mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów. Produkt jest dostępny tylko w wysokich stężeniach nikotyny, co może powodować u niektórych nastolatków szybki rozwój uzależnienia. JUUL używa płynnych wkładów nikotynowych zwanych „podami”, które są dostępne w smakach atrakcyjnych dla młodzieży.

 

PROBLEM UŻYWANIA E-PAPIEROSÓW

 

W Polsce papierosy istnieją już od 13 lat, jednak ich prawdziwa ekspansja na naszym rynku nastąpiła w latach 2008-2009.W tym okresie powstało najwięcej firm handlującymi tymi produktami, a za tym nastąpił lawinowy wzrost liczby użytkowników papierosów elektronicznych. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, iż właśnie w latach 2008-2012 w krajach Ameryki Płn., UE i Korei Płd. co najmniej dwukrotnie zwiększyła się liczba osób dorosłych używających tych produktów. E-papierosy zyskały największą popularność wśród młodzieży. Przykładem są Stany Zjednoczone, w których w 2011 roku e-papierosów używało 1,4% gimnazjalistów i 2,7% uczniów szkół średnich, a już rok później e-papierosy paliło odpowiednio 4,7% i 10% uczniów tych szkół. Innym przykładem może być Wielka Brytania. W 2013 roku 7% młodych mieszkańców tego kraju w wieku 11-18 lat zadeklarowało, iż przynajmniej raz w życiu korzystało z elektronicznych papierosów. W 2015 roku liczba ta wzrosła do 13%! Polska negatywnie wyróżnia się na tle innych państw. Odsetek użytkowników elektronicznych papierosów jest bardzo wysoki, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych. Coraz więcej uczniów przychodzi do szkoły z elektronicznymi papierosami. Wielu z nich pali podczas przerw. Mimo, że szkoły wprowadzają regulaminy o zakazie używania e-papierosów, nie powoduje to spadku liczby użytkowników. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, że liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% spróbowało ich co najmniej raz życiu. Materiał opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej 4 Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy! Używanie e-papierosów jest traktowane przez młodzież jako mniej ryzykowne. Ponadto e-papierosy wyglądają atrakcyjnie, co osłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne.

 

JAKIE JEST RYZYKO ZDROWOTNE ZWIĄZANE Z UŻYWANIEM E-PAPIEROSÓW? Istnieją dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Układ narządów Skutki zdrowotne wynikające z użycia e-papierosa Układ oddechowy - podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych (Vardavas et al., 2012), - zapalenie oskrzeli, kaszel, zmiany rozedmowe w płucach (Scheffler et al., 2015; Grana et al., 2014). Układ immunologiczny - indukcja stanu zapalnego w drogach oddechowych (Scott et al., 2018), - zmniejszenie wydajności układu odpornościowego (Sussan et al., 2015), - zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia płuc (Miyashita et al., 2018). Ośrodkowy układ nerwowy - zmiany behawioralne (Grana et al., 2014), - upośledzenie pamięci (modele zwierzęce) (Farsalinos et al., 2014), - skurcze mięśni i drżenie mięśni (Farsalinos et al., 2014). Pozostałe układy - podrażnienie oczu (Grana et al., 2014), - kontaktowe zapalenie skóry i oparzenia (Hess et al., 2017), - nudności i wymioty (Hess et al., 2017), - podrażnienie błony śluzowej gardła i jamy ustnej (Jensen et al., 2015). Materiał opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej 5 Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych. Najnowsze doniesienia medialne (z 23 sierpnia 2019 r.) donoszą o pierwszej śmierci dorosłego pacjenta związanej z ciężką chorobą układu oddechowego. Zgon jest wiązany z użyciem e-papierosów. Amerykańskie szpitale głośno mówią o coraz większej liczbie bardzo młodych osób palących e-papierosy, które trafiają do szpitali z problemami oddechowymi. Jedynym czynnikiem wspólnym w tych przypadkach jest używanie e-liquidów.

 

CO ZROBIĆ, ABY UCHRONIĆ DZIECI PRZED UŻYWANIEM E-PAPIEROSÓW?

 

• Daj dobry przykład. Jeśli palisz, nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.

• Porozmawiaj ze swoim dzieckiem lub nastolatkiem o tym, dlaczego epapierosy są dla nich szkodliwe. Nigdy nie jest za późno na pierwszy krok.

• Poinformuj dziecko, jaki jest twój stosunek do wszystkich wyrobów tytoniowych. Wyraź zdecydowany sprzeciw dla stosowania takich produktów. Uzasadniaj, dlaczego nie są one bezpieczne.

• Porozmawiaj z nauczycielami na temat egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.

 

źródło https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/10/MEN-i-GIS_Informacja-na-temat-zagrożeń-dotyczących-e-papierosów.pdf

https://wsse-poznan.pl/promocja-zdrowia/profilaktyka-palenia-tytoniu/materialy-informacyjne

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Taki prezent

Przedszkolaki w bibliotece

Zagramy?

Jeszcze tylko 279 dni...

Ważne rady

Nowe wyzwania

Zakończony program

Relacje z podróży

Nie spal się na starcie

Edukacja globalna- globalne problemy

Sprawdzamy naszą wiedzę

Wyróżniona

Najlepsza książka o wartościach

Nauka przez zabawę

Stara nowa akcja

Pobierz pliki

Nagroda dla biblioteki

Radość grania

Wypożyczyli najwięcej

Zadanie wykonane

My już wiemy jak

Małe perełki

Uczymy się od najlepszych

Najlepsi

Kilka ciekawostek

Twardy orzech do zgryzienia

Tylko dla starszych

Nic dodać, nic ująć

Kto je przeczyta?

Pomagam bo mogę

Cóż to za zwierz?

Jak zostać detektywem

Moja szkolna rodzina

Radość czytania

Poczytają misiowi

Wspólne śpiewanie o środowisko dbanie

Mała czytelniczka

Źródło wspomnień

Nowe gatunki grzybów występujących w bibliotece

Kreatywne nowele

Małe arcydzieła

Ważny gość

Królewskie czytanie

Wszyscy czytamy

Urocze stworzenie

Usypianie przez czytanie

Ważne fundamenty

Pocztówkowa mapa Polski

Smaczne dania

Niezwykłe spotkanie

Książka, która przyniosła mi szczęście

Zasłuchani

Waga zdecyduje

Zdobyli wiedzę i książki

Budujemy czytelnictwo

Królewskie urodziny

Młodzi zdolni

Twórcza twórczość

Wszyscy czytają

Planszówki łączą

Książki na ekranie

Nowa dostawa

To dopiero tytuł

Mirabelka w roli głównej

Czytamy o zdrowiu

"Zamiast oceniać zacznij doceniać!"

Obiecali, że będą czytali

Wygląda tak pięknie, że można ustawić sobie jako tapetę

Pakiet powitalny

Świeże nowości

Nic dodać nic ująć

Ależ się działo

Ogromna radość

Czytanie łączy dosłownie

Nie pal

Poznali drzewa

Firma: Dbaj o środowisko

Bezpieczne maluchy

Czytelniczy pakiet

Gorąco polecam

Szał grania w piątek 13

Miłe jajka

Czarne stopy

Czuj, czuwaj

Zielony zawrót głowy

Książka zbliża

Panda wymiata

Najlepsi

Zmierzyli się z ortografią

Młodzi zdolni

Stalówka i kałamarz

Świat na wyciągnięcie ręki

Szanujemy wodę

Jakiego koloru są buziaki?

Kartonikowe szczęścia

Dzielni pacjenci z czystymi rączkami

Jutro się widzimy!

Wzorowi czytelnicy

Harcerz to brzmi dumnie

Anioły

Świeżutkie nowości

Willy Wonka

Zaczytani w grudniu

Postanowiły...

Drzewo mądrości, drzewo radości

Dziś, jutro i zawsze

Nagrodzone uczennice

Lepiej czytać dużo książek

Dziękujemy Tajemniczy Mikołaju

Czytelnicy pierwsza klasa

Tworzymy komiksy o UE

Zmieniam się dla Ciebie

UE w zasięgu ręki

Przedszkolaki poznały twórczość Marcina Brykczyńskiego

Gralnia wita Małego Księcia

Kupując gry pomyśl o naszej szkole

Szczęście, tolerancja, miłość ...

Same zalety

Brzechwa poznany

Efekt naszych działań

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

Kiermasz

Ważna sprawa

Wyciskacze łez

Zagłosowali

Serdecznie witamy

Patchwork gotowy

Zwracamy książki

Proszę nie pal

Plastuś powitał najmłodszych czytelników

Niezwykły program

Pobiliśmy

Pan Bajkomat uczy nas uczciwości

ale także bezpieczych

Każdy służy do zabijania

Mateusz już ma, a TY

Dla Ciebie Kubusiu

Bezcenne chwile

Debiut teatrzyka komishibai

Odważne dzieci

Wiosna w świetlicy, wiosna w sercu młodego ekologa

Rzeźby przyjaźni

Niezwykły gość, niezwykłe spotkanie, niezwykłe zwierzęta

Młodzi ekolodzy

Zachęcamy

Gdzie kucharek i kucharzy 16 tam.... pyszności

Ale pysznie

Niezwykła lekcja

Środki chemiczne to nie zabawa

Czytelnik lutego

Najlepsi w styczniu

recepta na zdrowie

Ważna sprawa

My wybieramy wodę

Dokument zapisany na skórze

Szybujące marzenia

Wiemy jak ratować

Najlepsi w grudniu

Witam nowych czytelników

Harcerze

Ostatnie zadanie

Najlepsi w listopadzie

Przyjemny widok

Garść wiadomości o grypie i atybiotykach

Same korzyści

Wędrówki po Portugalii

Poznajemy UE grając

Zielona wyspa poznana przez czerwone Mikołaje

Początek projektu

Zachęcam do odwiedzania i czytania

Zmierzyli się z historią UE

W głowie się nie mieści

Niezła sztuka

Wskazówki i rady profesjonalisty

One już czytały, a Ty?

Poznajemy tajniki dobrego wychowania

Zachęcam do czytania

Nagroda za sklejanie

Najlepsi w październiku

Zapraszam

Najlepsi

Harcerstwo to jest to

Zapraszam i zachęcam

Nie trzeba nic dodawać

Miła niespodzianka

Nagroda za działanie

Ależ się działo!

Parada Szumana

Laureatka

Książki naszych marzeń

W oczekiwaniu na przedstawienie

Malala Yousafzai laureatka Nagrody Nobla

nic więcej dodawać nie muszę

Jedz warzywa

Nie pal przy mnie proszę

Mali mistrzowie

Zdolne dziewczyny

Bezpieczni

Idea 3

Edukujemy

Oni wybrali wodę

Kogutek Złotobutek

Cel naszych działań

To dopiero niespodzianka

Działają

Zaczytani

Woda skarb najcenniejszy

Bohaterki spotkania czytelniczego

Czytelnicy lutego

Co robić, aby być zdrowym

Uwolnione książki

Arcydzieła młodych artystek

Czytelniczki stycznia

Narodowy Bank Polski- czyli finansowo rozrywkowo

"Robimy przedstawienie"

I Szkolny Turniej Wiedzy

Nasze artystki

Wielkie liczenie

Nagroda dla Biblioteki

Najlepsze

Wizyta w Starogrodzie

Prawa dziecka według UNICEF

Kolejny aniołek

Czytelnik listopada

Prezenty od Mikołaja

Przepiękna

Szyszkowy aniołek

Wstąp

Antoni Boni w paszczy Lwa Leopolda

Książki naszych marzeń

Zapraszam na kiermasz

Sport

Czytelniczki

Pomóż nam

Zostaliśmy wojownikami dobra

Podsumowanie akcji

Ratujemy konie

Przynieś makulaturę do biblioteki -pomóż

Zapraszamy do udziału

Zapraszam do kącika wiedzy

Akcja charytatywna

Wymyśl imię dla morświna wygraj zakładkę

Klasa VI b

Szkolny Klub Wolontariatu

Trzymaj formę, odżywiaj się zdrowo.

Zbieraj makulaturę to proste!

Książkowy zawrót głowy

Akcja Edukacja

Książki otrzymane od kl. I b

Kolejne rady Kota Mleczysława

Książki podarowane przez klasę VI b

Jak wyglądają szkoły w Afryce, Serbii?

Czytelniczki marca

Pchli targ

Klasa II podarowała 70 książek

Pyszna galaretka

I książki w ramach akcji "Podaruj książkę bibliotece"

Wolontariuszki podczas kiermaszu

Uratuj z nami kolejnego konia

Rozwiąż rebus

Pomóż Kubusiowi

Czytelnik lutego

Trzymaj formę i pamiętaj o śniadaniu

Zakrętki zbieramy Kubie pomagamy

Najładniejsza laleczka- wybrana

Głosuj na najładniejszą laleczkę

Podziękowania

Dyplom za udział w konkursie

Dyplom za udział w konkursie

Wszystkie kolory świata

Gazetka w ramach programu "Trzymaj formę"

Przepiękna laleczka w wykonaniu Natalki

Najlepsza czytelniczka

Czytelnik stycznia

Zakrętki zbieramy i pomagamy

Czytelnik grudnia

Wyróżnienie w konkursie

Zdrowa porcja wiadomości

Podsumowanie akcji charytatywnej

Pluszaki dla dzieci

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW