Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie internetowej są udostępnianie na licencji CC BY-SA 4.0

Śniadanie daje moc

2015-03-03 21:56:10, komentarzy: 0

12 zasad zdrowego odżywiania dla uczniów  - według Instytutu Matki i Dziecka

  1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.
  2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.
  3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
  4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.
  5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.
  6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.
  7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.
  8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.
  9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
  10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
  11. Dobrą wodą gaś pragnienie.
  12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

 

1. Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.

Poranny posiłek zapewnia dostarczenie energii na drogę do szkoły i kilka pierwszych lekcji. Skutki zdrowotne rozpoczynania nauki bez spożytego śniadania są związane z hipoglikemią występującą u dziecka. Dolegliwości odczuwane przez ucznia to zmęczenie, ospałość, zaburzenia termoregulacji, zaburzenia pracy przewodu pokarmowego zgłaszane jako bóle brzucha czy niekiedy luźne stolce. W czasie zajęć szkolnych dziecko wykonuje zarówno pracę umysłową jak i fizyczną (gimnastyka). Zużywana energia ze śniadania zjedzonego w domu wystarcza na pierwsze godziny nauki. Aby uczucie głodu nie przeszkadzało w dalszej nauce, niezbędne jest zjedzenie kolejnego posiłku – drugiego, szkolnego śniadania. Wskazane jest, aby drugie śniadanie było przynoszone z domu, a nie kupowane w sklepiku. Rodzice mają wtedy pewność, że dziecko spożyło posiłek, a nie słodycze.

2. Mleko, jogurty i sery to podpora mocnych kości.

Uczniowie zachęcani są w różny sposób do picia mleka np.: „Szklanka mleka dla każdego ucznia”, „Pij mleko – będziesz wielki”. Namawianie do spożywania mleka i jego przetworów uzasadnione jest ich wartością odżywczą. Pełnowartościowe białko wykorzystywane jest do budowy wszystkich tkanek organizmu. Kości są utwardzane wapniem, który dobrze jest przyswajany z mleka. Mleko i jego przetwory zawierają także jony magnezu, potasu i cynku. Są źródłem witamin z grupy B, A i D. W mleku, a szczególnie w serach, jest zawarty skoniugowany kwas linolowy- jeden z najsilniej działających związków o właściwościach przeciwnowotworowych zawartych w pożywieniu. Dla dzieci, które nie lubią mleka lub źle je tolerują alternatywą mogą być mleczne napoje fermentowane - jogurty lub kefiry. W napojach mlecznych fermentowanych zawarta jest flora bakteryjna o działaniu prozdrowotnym. Mają one mniejszą zawartość laktozy i lepiej strawne białka. Sery żółte to skondensowane źródło zarówno energii jak i wapnia.

3. Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

Przestrzeganie zasad higieny spożywania posiłku powinno odbywać się od momentu, kiedy dziecko próbuje samodzielnie jeść. Przypominanie uczniom o czystych rękach przed rozpoczynaniem jedzenia, nie jest pozbawione podstaw. Zanim dziecko trafiło do szkoły opiekunowie, przedszkolanki a także rodzice decydowali o rozpoczęciu posiłku i przypominali o konieczności umycia rąk. W szkole i na podwórku uczeń staje się bardziej samodzielny. Kiedy jest głodny zjada przygotowane śniadanie, sięga po butelkę z piciem. Przygotowany do szkoły posiłek może zostać zanieczyszczony przez drobnoustroje chorobotwórcze znajdujące się na brudnych rękach dziecka. Przez kontakt brudnych rąk z jedzeniem można wprowadzić do organizmu bakterie i wirusy chorobotwórcze takie jak salmonella i shigella. Tą drogą wnikają też do organizmu wirusy żółtaczki typu A, wirusy Rota, wirus cytomegalii, lamblia intestinalis czy toksoplazma gondi. Dziecko powinno wiedzieć, że niedopuszczalne jest picie z jednej butelki przez kilka osób. Podzielenie się posiłkiem polega na oddzieleniu fragmentu kanapki czy jabłka czystymi rękami, a nie na odgryzaniu kęsów ze śniadania rówieśnika.

4. Pięć posiłków w ciągu dnia jest na piątkę.

Zasada ta nie ma charakteru obligatoryjnego. Ma uświadomić rodzicom, że wykorzystanie energii i składników odżywczych z całodziennej racji pokarmowej jest najlepsze wtedy, jeśli zostanie ona podzielona na kilka posiłków, a nie dostarczona jednorazowo. Do przewodu pokarmowego dostarczane jest pożywienie, które trawione, zaspokaja głód. Po wchłonięciu i „zużyciu” energii z posiłku należy spożyć następny. Wtedy organizm „na bieżąco” wykorzystuje dostawy z zewnątrz, nie musi gromadzić zapasów, a zjadane pokarmy gwarantują właściwą pracę przewodu pokarmowego i całego organizmu. Ustalona liczba posiłków ma na celu także zapobieganie innemu niekorzystnemu zjawisku, jakim jest pojadanie. Mówimy o nim wtedy, gdy dziecko między posiłkami sięga po jedzenie lub picie. Zwykle są to słodycze, przekąski, słodkie napoje. Ich łączna wartość energetyczna często jest wyższa niż normalnego posiłku. Pojadanie znosi uczucie głodu, daje przyjemne wrażenia smakowe i powoduje wykluczenie z codziennego jadłospisu pełnowartościowych potraw. W modelu prawidłowego żywienia dzieci w wieku szkolnym zaleca się trzy posiłki większe i dwa mniejsze. Wartość kaloryczna posiłków w całodziennej racji pokarmowej powinna wynosić: śniadanie 25%, drugie śniadanie do szkoły 10%, obiad 30%, podwieczorek 10%, kolacja 25%.

5. Jedz o stałych porach i nie spiesz się.

Regularność spożywania posiłków dobrze służy organizmowi dziecka. Obecnie podkreślane jest znaczenie rytmów dobowych, miesięcznych a nawet wieloletnich, do których szczególnie młode dziecko łatwo i z korzyścią się przystosowuje. Dążenie do spożywania posiłków o określonych porach ułatwia naukę systematyczności poprzez organizację dnia ucznia. Jest czas na jedzenie, naukę, zabawę, a także kontakt z rodzicami. Czas przeznaczony na przygotowanie i wspólne spożycie posiłku może być elementem integrującym rodzinę. Spokojna atmosfera w trakcie posiłku, dokładne gryzienie i żucie pokarmu ułatwia jego trawienie. Wspólny posiłek to okazja do poznania preferencji smakowych dziecka, a także dostrzeżenia błędów żywieniowych.

6. Mięso, jaja czy ryby – możesz wybierać.

Wykorzystanie mięsa, jaj, ryb w żywieniu ma na celu dostarczenie pełnowartościowego białka zwierzęcego, witamin z grupy B (w tym witaminy B12), witaminy D (ryby, żółtko jaja), biopierwiastków (żelazo, cynk), ważnych kwasów tłuszczowych. Białko mięsa, ryb, jaj mają podobną wartość odżywczą. Dlatego produkty te mogą być wykorzystywane zamiennie. W Polsce mięso stanowi najczęściej podstawę posiłku obiadowego. Dzieci, które nie chcą jeść mięsa mogą wybrać zamiennie potrawy z ryb lub jaj. Ważne, aby przygotowane posiłki były urozmaicone i smaczne.

7. Pamiętaj o kaszach, jedz chleb nie bułeczki.

Produkty zbożowe są źródłem węglowodanów złożonych, głównie skrobi, białka roślinnego, błonnika pokarmowego. W zewnętrznych częściach ziaren zbóż zawarte są składniki mineralne takie jak: żelazo, miedź, magnez, cynk oraz potas i fosfor. Tam też znajdują się witaminy z grupy B oraz witamina E. Ich zawartość w przetworach zbożowych – kaszach, mące, jest uzależniona od stopnia przemiału ziarna. Im wyższy stopień przemiału, tym mniejszą zawartością witamin i składników mineralnych charakteryzuje się produkt. Kasze oraz pieczywo razowe zawierają błonnik pokarmowy oraz składniki mineralne i witaminy. Biała mąka, z której wypiekane są bułki pozbawiona jest tych cennych składników.

8. Dzień bez pięciu porcji świeżych warzyw, owoców i soku to dzień stracony.

Warzywa i owoce powinny być częścią składową każdego posiłku ucznia. Liść sałaty lub cykorii, plaster pomidora, ogórka, cząstka papryki, surówka z marchewki lub selera, jabłko, gruszka, banan, pomarańcza to najczęściej wykorzystywane warzywa i owoce w posiłkach dla dzieci. Świeże warzywa i owoce dostarczają witaminy (witamina C, beta karoten, kwas foliowy i inne) biopierwiastki (wapń, potas, magnez), kwasy organiczne, barwniki ale także węglowodany. Owoce i warzywa są dobrym źródłem wody i błonnika pokarmowego, co wspomaga prawidłową perystaltykę jelit i działa korzystnie na mikroflorę przewodu pokarmowego.

9. Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.

Jeżeli dziecko pozostaje w szkole dłużej niż przez 5 lekcji lub ma zajęcia pozalekcyjne, warto rozważyć zjedzenie posiłku obiadowego w szkole. Jeżeli uczeń wraca do domu powinien otrzymać obiad po powrocie. Techniczne szczegóły zapewnienia takiego posiłku wynikają z indywidualnej sytuacji każdej rodziny. Posiłek obiadowy prawidłowo skomponowany i przygotowany pokrywa 1/3 całodziennego zapotrzebowania na energię. Dziecko po posiłku obiadowym i krótkim odpoczynku jest pogodniejsze, chętniej się uczy, aktywniej uczestniczy w zabawie lub zajęciach pozalekcyjnych.

10. Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.

Posiłki kolacyjne dla dzieci powinny być lekkostrawne, smaczne, urozmaicone, spożyte co najmniej 1 – 2 godziny przed snem. Organizm dziecka, w tym przewód pokarmowy powinien w nocy odpoczywać, co zapewnia dziecku spokojny sen oraz lepsze łaknienie przed śniadaniem. Błędami często popełnianym przez rodziców jest podawanie dzieciom słodzonych napojów przed snem – często nawet po myciu zębów, późne lub zbyt obfite posiłki.

11. Dobrą wodą gaś pragnienie.

Około 80% masy ciała dziecka stanowi woda. Woda jest dostarczana do organizmu dziecka wraz ze spożywanymi posiłkami. Część wody powstaje w organizmie na skutek przemian metabolicznych. O ilości wody, którą należy wypić informuje pragnienie. Aby zaspokoić pragnienie dziecko ma do wyboru wodę, soki, napoje, napary. Wraz ze słodzonymi napojami do organizmu dziecka dostarczane są różne substancje dodatkowe: środki konserwujące, barwniki, sztuczne środki słodzące, aromaty oraz cukry proste, czyli dodatkowe kalorie. Dlatego nie powinny być one podstawowym sposobem gaszenia pragnienia dzieci. Picie nadmiernej ilości słodkich napojów może powodować zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego (substancje dodatkowe), nadmierne przyrosty masy ciała (cukier), działać szkodliwie na szkliwo, obniżać łaknienie. Zachęcanie dzieci do picia dobrej jakościowo wody to inwestycja w zdrowie.

12. Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Dziecko o przeciętnej aktywności fizycznej wykorzystuje dostarczoną energię z diety normoenergetycznej. Kiedy w diecie dziecka pojawi się nadmiar słodyczy, dieta nie bilansuje się pod względem energii i składników odżywczych. Zalecany udział energii z białka (12%), z tłuszczu (30%), i węglowodanów (58%) ulega zaburzeniu. Porcja energii dostarczona wraz ze zjedzeniem batonika to ok. 250 kcal. Aby ją wykorzystać całości tej energii na wysiłek fizyczny, dziecko powinno biegać około 45 minut. Hasło, „ruch na co dzień”, jest zachętą do aktywności fizycznej, ćwiczeń, rekreacji. Ograniczenie spożycia słodyczy to zapobieganie otyłości i jej skutkom zdrowotnym. Oprac. Małgorzata Więch, Specjalista ds. żywienia, Instytut Matki i Dziecka

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Taki prezent

Przedszkolaki w bibliotece

Zagramy?

Jeszcze tylko 279 dni...

Ważne rady

Nowe wyzwania

Zakończony program

Relacje z podróży

Nie spal się na starcie

Edukacja globalna- globalne problemy

Sprawdzamy naszą wiedzę

Wyróżniona

Najlepsza książka o wartościach

Nauka przez zabawę

Stara nowa akcja

Pobierz pliki

Nagroda dla biblioteki

Radość grania

Wypożyczyli najwięcej

Zadanie wykonane

My już wiemy jak

Małe perełki

Uczymy się od najlepszych

Najlepsi

Kilka ciekawostek

Twardy orzech do zgryzienia

Tylko dla starszych

Nic dodać, nic ująć

Kto je przeczyta?

Pomagam bo mogę

Cóż to za zwierz?

Jak zostać detektywem

Moja szkolna rodzina

Radość czytania

Poczytają misiowi

Wspólne śpiewanie o środowisko dbanie

Mała czytelniczka

Źródło wspomnień

Nowe gatunki grzybów występujących w bibliotece

Kreatywne nowele

Małe arcydzieła

Ważny gość

Królewskie czytanie

Wszyscy czytamy

Urocze stworzenie

Usypianie przez czytanie

Ważne fundamenty

Pocztówkowa mapa Polski

Smaczne dania

Niezwykłe spotkanie

Książka, która przyniosła mi szczęście

Zasłuchani

Waga zdecyduje

Zdobyli wiedzę i książki

Budujemy czytelnictwo

Królewskie urodziny

Młodzi zdolni

Twórcza twórczość

Wszyscy czytają

Planszówki łączą

Książki na ekranie

Nowa dostawa

To dopiero tytuł

Mirabelka w roli głównej

Czytamy o zdrowiu

"Zamiast oceniać zacznij doceniać!"

Obiecali, że będą czytali

Wygląda tak pięknie, że można ustawić sobie jako tapetę

Pakiet powitalny

Świeże nowości

Nic dodać nic ująć

Ależ się działo

Ogromna radość

Czytanie łączy dosłownie

Nie pal

Poznali drzewa

Firma: Dbaj o środowisko

Bezpieczne maluchy

Czytelniczy pakiet

Gorąco polecam

Szał grania w piątek 13

Miłe jajka

Czarne stopy

Czuj, czuwaj

Zielony zawrót głowy

Książka zbliża

Panda wymiata

Najlepsi

Zmierzyli się z ortografią

Młodzi zdolni

Stalówka i kałamarz

Świat na wyciągnięcie ręki

Szanujemy wodę

Jakiego koloru są buziaki?

Kartonikowe szczęścia

Dzielni pacjenci z czystymi rączkami

Jutro się widzimy!

Wzorowi czytelnicy

Harcerz to brzmi dumnie

Anioły

Świeżutkie nowości

Willy Wonka

Zaczytani w grudniu

Postanowiły...

Drzewo mądrości, drzewo radości

Dziś, jutro i zawsze

Nagrodzone uczennice

Lepiej czytać dużo książek

Dziękujemy Tajemniczy Mikołaju

Czytelnicy pierwsza klasa

Tworzymy komiksy o UE

Zmieniam się dla Ciebie

UE w zasięgu ręki

Przedszkolaki poznały twórczość Marcina Brykczyńskiego

Gralnia wita Małego Księcia

Kupując gry pomyśl o naszej szkole

Szczęście, tolerancja, miłość ...

Same zalety

Brzechwa poznany

Efekt naszych działań

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża

Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat

Kiermasz

Ważna sprawa

Wyciskacze łez

Zagłosowali

Serdecznie witamy

Patchwork gotowy

Zwracamy książki

Proszę nie pal

Plastuś powitał najmłodszych czytelników

Niezwykły program

Pobiliśmy

Pan Bajkomat uczy nas uczciwości

ale także bezpieczych

Każdy służy do zabijania

Mateusz już ma, a TY

Dla Ciebie Kubusiu

Bezcenne chwile

Debiut teatrzyka komishibai

Odważne dzieci

Wiosna w świetlicy, wiosna w sercu młodego ekologa

Rzeźby przyjaźni

Niezwykły gość, niezwykłe spotkanie, niezwykłe zwierzęta

Młodzi ekolodzy

Zachęcamy

Gdzie kucharek i kucharzy 16 tam.... pyszności

Ale pysznie

Niezwykła lekcja

Środki chemiczne to nie zabawa

Czytelnik lutego

Najlepsi w styczniu

recepta na zdrowie

Ważna sprawa

My wybieramy wodę

Dokument zapisany na skórze

Szybujące marzenia

Wiemy jak ratować

Najlepsi w grudniu

Witam nowych czytelników

Harcerze

Ostatnie zadanie

Najlepsi w listopadzie

Przyjemny widok

Garść wiadomości o grypie i atybiotykach

Same korzyści

Wędrówki po Portugalii

Poznajemy UE grając

Zielona wyspa poznana przez czerwone Mikołaje

Początek projektu

Zachęcam do odwiedzania i czytania

Zmierzyli się z historią UE

W głowie się nie mieści

Niezła sztuka

Wskazówki i rady profesjonalisty

One już czytały, a Ty?

Poznajemy tajniki dobrego wychowania

Zachęcam do czytania

Nagroda za sklejanie

Najlepsi w październiku

Zapraszam

Najlepsi

Harcerstwo to jest to

Zapraszam i zachęcam

Nie trzeba nic dodawać

Miła niespodzianka

Nagroda za działanie

Ależ się działo!

Parada Szumana

Laureatka

Książki naszych marzeń

W oczekiwaniu na przedstawienie

Malala Yousafzai laureatka Nagrody Nobla

nic więcej dodawać nie muszę

Jedz warzywa

Nie pal przy mnie proszę

Mali mistrzowie

Zdolne dziewczyny

Bezpieczni

Idea 3

Edukujemy

Oni wybrali wodę

Kogutek Złotobutek

Cel naszych działań

To dopiero niespodzianka

Działają

Zaczytani

Woda skarb najcenniejszy

Bohaterki spotkania czytelniczego

Czytelnicy lutego

Co robić, aby być zdrowym

Uwolnione książki

Arcydzieła młodych artystek

Czytelniczki stycznia

Narodowy Bank Polski- czyli finansowo rozrywkowo

"Robimy przedstawienie"

I Szkolny Turniej Wiedzy

Nasze artystki

Wielkie liczenie

Nagroda dla Biblioteki

Najlepsze

Wizyta w Starogrodzie

Prawa dziecka według UNICEF

Kolejny aniołek

Czytelnik listopada

Prezenty od Mikołaja

Przepiękna

Szyszkowy aniołek

Wstąp

Antoni Boni w paszczy Lwa Leopolda

Książki naszych marzeń

Zapraszam na kiermasz

Sport

Czytelniczki

Pomóż nam

Zostaliśmy wojownikami dobra

Podsumowanie akcji

Ratujemy konie

Przynieś makulaturę do biblioteki -pomóż

Zapraszamy do udziału

Zapraszam do kącika wiedzy

Akcja charytatywna

Wymyśl imię dla morświna wygraj zakładkę

Klasa VI b

Szkolny Klub Wolontariatu

Trzymaj formę, odżywiaj się zdrowo.

Zbieraj makulaturę to proste!

Książkowy zawrót głowy

Akcja Edukacja

Książki otrzymane od kl. I b

Kolejne rady Kota Mleczysława

Książki podarowane przez klasę VI b

Jak wyglądają szkoły w Afryce, Serbii?

Czytelniczki marca

Pchli targ

Klasa II podarowała 70 książek

Pyszna galaretka

I książki w ramach akcji "Podaruj książkę bibliotece"

Wolontariuszki podczas kiermaszu

Uratuj z nami kolejnego konia

Rozwiąż rebus

Pomóż Kubusiowi

Czytelnik lutego

Trzymaj formę i pamiętaj o śniadaniu

Zakrętki zbieramy Kubie pomagamy

Najładniejsza laleczka- wybrana

Głosuj na najładniejszą laleczkę

Podziękowania

Dyplom za udział w konkursie

Dyplom za udział w konkursie

Wszystkie kolory świata

Gazetka w ramach programu "Trzymaj formę"

Przepiękna laleczka w wykonaniu Natalki

Najlepsza czytelniczka

Czytelnik stycznia

Zakrętki zbieramy i pomagamy

Czytelnik grudnia

Wyróżnienie w konkursie

Zdrowa porcja wiadomości

Podsumowanie akcji charytatywnej

Pluszaki dla dzieci

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW