Biblioteka Szkolna Szkoły Podstawowej

Wszystkie materiały zamieszczone na stronie internetowej są udostępnianie na licencji CC BY-SA 4.0

O ekologii w trochę innym wydaniu

2016-05-14 21:37:33

Pamiętacie ostatnie nasze działanie związane z dniem bez śmiecenia zarówno Fundacja Arka jak i Odpakowani zwracają uwagę na...

 

 

Pożyteczna czynność - zgniatanie

 
 
 

Puste opakowanie. Postaraj się, by zajęło w specjalnym pojemniku na odpady niewiele miejsca i by jak najmniej szkodziło.

 

- Mamo, jadę na trening karate. Będę wracał koło sklepu. Może czegoś potrzebujesz?

– A naprawiłeś koszyk przy rowerze?

– Tak.

– W takim razie możesz zrobić większe zakupy. Zaraz przygotuję listę. Weź też butelki i kartony do skupu.

 

Czy nic Cię nie dziwi w tym dialogu? Tak, brzmi zbyt idealnie... Młody człowiek, którego rodzice nie odwożą wszędzie samochodem – to się zdarza. Jednak skup butelek i kartonów po napojach? O takie rzeczy, niestety, w Polsce się jeszcze nie dba. 

 

Jak za granicą od nas radzą sobie z odpadami?

Pieniądze za puste opakowania

 

W innych krajach nauczono się wykorzystywać powtórnie te sztuczne tworzywa. Przy sprzedaży pobierana jest opłata (jak u nas za niektóre butelki szklane). Kiedy napój zostanie wypity, opakowanie można zwrócić do punktu skupu. Zwykle takie placówki znajdują się w sklepie lub obok niego. Niewielu wyrzuca puste pojemniki do kosza, skoro może dostać za nie pieniądze. 

 

Puste opakowania jako waluta

W Indonezji działa klinika, w której lekarze od biednych pacjentów nie biorą gotówki, tylko śmieci. Potem je sprzedają. To korzystne nie tylko dla ludzi, ale i środowiska. W okolicy przestały pojawiać się dzikie wysypiska śmieci.

 

 Nie bądź bezmyślny, segreguj śmieci!

W Polsce nie ma kaucji na plastikowe opakowania. Puste butelki i kartony po napojach powinny trafiać do odpowiednich pojemników do segregacji odpadów. Niestety, wyrzucone plastikowe opakowania walają się u nas wszędzie... Głównym powodem tej sytuacji jest wygodnictwo i bezmyślność ludzi. Nie bądź głupi – wyrzucaj plastik
do odpowiednich pojemników!

W niektórych miastach są automaty do zbierania butelek, ustawione w supermarketach. Wkłada się do nich puste opakowania, a specjalna maszyna je zgniata. Potem plastik trafia do firmy zajmującej się recyklingiem. Klient zaś dostaje kupony z punktami, które może wymienić na gadżety. Jeśli w Twojej okolicy nie ma takiego urządzenia, to pozostaje zgniatanie niepotrzebnej butelki, puszki, a także kartonów – nogą. Niektórzy twierdzą, że to świetny sposób na rozładowanie stresu :)

 

Zgniataj kartony i butelki!

To dobra metoda na zmniejszenie powierzchni, zajmowanej przez puste opakowanie. Jeśli odkręcisz butelkę, zgnieciesz ją i ponownie zakręcisz by nie wróciła do pierwotnego kształtu – zmniejszysz ją więcej niż o połowę. Śmieciarka będzie przyjeżdżać po Twoje śmieci rzadziej, pod Twoim domem będzie mniej spalin. Specjalne urządzenie do zgniatania puszek i plastikowych butelek kosztuje ponad 100 zł. Chyba lepiej poświęcić chwilę i popracować nóżką, prawda? Efekt będzie ten sam.

 

Zanim kupisz – pomyśl!

Najlepiej by było, gdyby wszystkie przedmioty bardzo trwałe i nie psuły się przez długie lata. Jeśli zaś nastąpiłaby awaria, to można by ją było naprawić. Sprzedawcy nie wciskaliby ludziom zbędnych towarów w promocjach i nie pakowali wszystkiego w folię. Klienci zaś robiliby świadome zakupy... Zanim tak jednak będzie, wystarczy, że – robiąc zakupy – będziesz myślał! Potrzebujesz mniej rzeczy niż Ci się wydaje. Pomyśl, ile masz rzeczy, których w ogóle nie używasz lub użyłeś ich tylko przez chwilę? Zabawki, kosmetyki, ubrania, gadżety elektroniczne, sprzęt sportowy, płyty... Pamiętaj, że moda na kupowanie nakręcana jest przez producentów, którzy na tym zarabiają. Nie daj się wkręcić! 

 

To tylko wymówka… Nie korzystaj z niej!

– Kartony po napojach to też plastik? Nie wiedziałem.

– Chciałbym segregować, ale nie mam pojemnika pod domem.

– Nie było w parku kosza, więc co miałem zrobić? Nosić tę pustą butelkę?

– Przyniosłem butelki do pojemnika, ale było tam tak dużo opakowań, że moje się już nie zmieściły. Położyłem je obok, a że potem wiatr je rozrzucił, to nie moja wina...

 

 
 
 

*Dzień bez Śmiecenia - World non-waste Day to pomysł wypracowany przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”, przedsięwzięcia firmowanego przez PRO EUROPE (organizację zrzeszającą działające w ramach systemu Zielonego Punktu organizacje odzysku), a koordynowanego i sponsorowanego w Polsce przez Rekopol. Współorganizatorami akcji są Akcjonariusze spółki.

Kampania jest elementem projektu „Kultura Segregacji” prowadzonego przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań S.A. w ramach publicznych kampanii edukacyjnych.

Poznaj 10 Zasad Kultury Segregacji:

  1. Przetworzenie ma znaczenie! – Segregując dajesz odpadom szansę na drugie życie. Ponadto zmniejszasz zanieczyszczenie środowiska poprzez zmniejszenie ilości odpadów deponowanych na składowiskach. Dzięki recyklingowi osiągamy niższe koszty produkcji nawet o 60%, ograniczamy zanieczyszczenie powietrza, gleby, wody, emisję gazów cieplarnianych, produkcję odpadów przemysłowych. Użycie surowców wtórnych przekłada się w procesie produkcyjnym na obniżenie zużycia energii w porównaniu do procesu opartego na surowcach pierwotnych o 95% w przypadku aluminium, o 85% przy wykorzystaniu miedzi, o 80% przy tworzywach sztucznych, 74% przy stali, 65% przy papierze i 30% w przypadku szkła!
  2. Zgniecenie ma znaczenie! – Zgniataj puszki i butelki przed wyrzuceniem. Zgnieciona butelka zajmuje 80% miejsca mniej. Dzięki temu rzadziej możesz wynosić odpady ze swojego domu, a firmy odbierające nie muszą wozić powietrza.
  3. Odkręcenie ma znaczenie! – Wyrzucaj szkło i kartony po sokach i mleku bez kapsli i nakrętek. Po odkręceniu posegreguj do odpowiednich pojemników.
  4. Oznaczenie ma znaczenie! – Zwracaj uwagę na oznaczenia umieszczone na opakowaniach. Znajdują się na nich informacje o pochodzeniu, surowcu, z którego zostały zrobione oraz możliwym powtórnym przetworzeniu.
  5. Opróżnienie ma znaczenie! – Opróżniaj butelki, słoiki, kartony. Wszystkie opakowania przed wyrzuceniem powinny zostać dokładnie opróżnione! W innym przypadku przy wrzuceniu np. opakowania po jogurcie do pojemnika z tzw. frakcją suchą – zawartość może wylać się na inny rodzaj surowca, np. papier i uniemożliwić jego przetworzenie!
  6. Rozłożenie ma znaczenie! – Rozkładaj kartony przed wrzuceniem do pojemnika. W ten sposób będą zajmowały mniej miejsca (nawet o 70%) i rzadziej będziesz musiał je wynosić!
  7. Przynoszenie ma znaczenie! – Zabieraj ze sobą wielorazową torbę na zakupy. Foliowe torebki używasz przeważnie tylko raz, a później wyrzucasz. Tym samym produkujesz więcej odpadów. Torba zakupowa, którą będziesz mieć zawsze przy sobie to zaledwie dodatkowe 50 gramów dla Ciebie, a zdecydowanie mniejszy ciężar dla środowiska.
  8. Rozróżnienie ma znaczenie! – Nie wrzucaj do pojemników do segregacji pobitych luster, szyb, szklanek. Jest to inny rodzaj szkła. Zanieczyszczenie odpadów szklanych (słoików, butelek) poprzez np. fragmenty szyb czy luster może spowodować niemożność przetworzenia tego surowca! Szkło opakowaniowe to nie to samo co szkło gospodarcze!
  9. Zabrudzenie ma znaczenie! – Nie wrzucaj do pojemników do segregacji odpadów bardzo zabrudzonych, np. papieru po maśle, chusteczek higienicznych, ręczników papierowych. Nie segregujemy także odpadów zabrudzonych klejami oraz zatłuszczonych. One nie nadają się do recyklingu! 
  10. Wyrzucenie ma znaczenie! – Sprawdź, zasady segregowania panujące w Twojej gminie i zapamiętaj, co należy wyrzucać do konkretnego pojemnika. System selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych jest różny, w zależności od miejsca zamieszkania. Pamiętaj o oddawaniu do PSZOK (Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) zużytego sprzętu elektronicznego, baterii, akumulatorów, gruzu, odpadów niebezpiecznych (opakowań po olejach silnikowych, puszek po farbach, świetlówek energooszczędnych, odpadów wielkogabarytowych). Przeterminowane leki oddawaj do aptek. Nigdy nie wyrzucaj ich razem z innymi odpadami!
 
« powrót

Dzięki p. Kasi

Dlatego pomagamy

Najlepsza nagroda za pomaganie

Ważne przesłanie

Jeszcze kilka dni

Przepis na zdrowie

Motto na co dzień

Nasze pierwsze qkodowe konkursy

Mistrz i uczeń

Akuku

Pomaganie jest słodkie

Nasza sóweczka

Potwierdzone dyplomem

Motto życiowe

Pomaganie przez zbieranie

Piękna dama

Rozmowa integruje

Zadbaj o klimat

Akcja znicze

Zdrowie najważniejsze

Pomagamy każdemu i wszędzie

Ważne numery

Mistrzynie sprzedaży

Pomaganie jest zdrowe

Hura

Dla Dawida

Jak pomóc?

Tyle korzyści

Ważna lekcja

Zbieramy fundusze

Nasz protest

O wodzie wiemy dużo

Nie ma za co

Wolontariat bywa słodko kwaśny

Pomagamy jak umiemy

Najpiękniejsza

Radosna laureatka

Akceptuję- toleruję

Marzenia do spełnienia?

Renifer przypomina BEZPIECZNA ZIMA

Solidarni z chorymi na AIDS

Zdrowa tolerancja

A co TY robisz dla innych?

A jak wygląda Twoja zakrętka?

Zostali św. Mikołajami

Targ różności

Ekologiczne choinki

Sens pomagania

Konkurs "Ekologiczna choinka"

Złotówka do złotówki i...

Świąteczne pomaganie

Najlepsza praca

Pamiętamy

Konkursy

Wykształcenie = książka

Nakręć się na pomaganie

Mistrzowie w świecie zwierząt

Wolność dla każdego

Dobre rady zawsze w cenie

To TY decydujesz o stanie środowiska

Może być w naszej szkole

Zakończona sukcesem

VII a miga

Czy zima, czy lato jestem bezpieczny

Kolorowa pomoc

Pamiętaj o dobrych manierach

Oszczędzaj na chłodno

Połączone siły

Potwierdzone działanie

Każdego dnia, na co dzień i od święta

Zakręcona pomoc

Pomagają

Ostatnie spotkanie z psami

Filip

Pieniące się gwiazdeczki

Solidarni

Pies nie jest zabawką

Nowy konkurs

Brawo MY

Zasłuchani

Julia

Kotełek

Pyszne arcydzieła

Tak niewiele, a tak wiele

Ważne numery

Same pychotki

Szybki konkursik

Co dziś zamigamy?

Młodzi przedsiębiorcy

Nie bądź bałwan dbaj o bezpieczeństwo

Zadanie wykonane

Smaczne pomaganie

Zapamiętaj ten skrót

Kto tym razem otrzyma tytuł Mistrzyni Wypieków?

Nasza licytacja

Dziękuję

Pomagamy dalekiej Syrii

Zawsze o tym pamiętaj

Cicha noc...

Zbieramy wszelakie

Nowa moda- dobre koszule

Tyle radości

Idea wolontariatu

Migamy

Świąteczne życzenia od serca

Dary od Mikołaja

Gościnnie w Starogrodzie

Cegiełka

Zaczynamy

Migamy

Zagadkowe ptaki

Warto wiedzieć

Chodź do nas, z nami jest niesamowicie

Najlepszy obraz z liści

Budujemy mosty nie mury

Jesteśmy głosem tych, którzy go nie mają

Najmłodsze wolontariuszki działają dla jeży

Mały wielki człowiek

Życzliwi wolontariusze

Nasz 57 wolontariusz

Cuda, cudeńka

Znamy telefon zaufania

Mała paczka, wierzymy, że wielu radości

Kram różności przyjemności

Brawo WY

Nasz nowy wolontariusz

Myśl o innych

A co mówi Twój zwierzak?

Spróbuj przeczytać

Zielona solidarność

Przygarnął zwierzaka

Piszcie nagrody czekają

Przygarnij zwierzaka

Wolontariat to samo zdrowie

Zrób komuś dzień dobry

Czy ktoś go widział???

Nakręć się na pomaganie

Wolontariusze pamiętają

Książki o konikach

Wojna oczami małego dziecka

Działania wolontariuszy

Zachęcamy do zabawy na świeżym powietrzu

My także dziękujemy

Dla Kuby

O bezdomności inaczej

Pobierz pliki

Działamy dla Kuby

Marchewki rządzą

Jeden z wielu. Każdy inny wszyscy równi.

Wolontariat szyje

Wolontariusze tworzą mozaiki

Wszystkiego najlepszego

Świecimy

Podziękowanie

Woda= zdrowie

A jaka według Ciebie jest zdrowa wiosna?

Zapraszam do udziału w konkursie

Pokój jest wiecznością i radością

Ważna sprawa

Nasza laleczka czeka na Twój głos

Nasza nagroda

Rysujemy piegi

Pączkuj z nami po raz drugi

Kotki

Drobiazgi, drobnostki

Warto przytulać

Kuba reprezentant naszej szkoły

Pycha

Dostrzegaj jasną stronę życia

Niezwykłe spotkanie

Akceptuję

Zachęcamy do przytulania

Spakowane misie

Nowa słodka akcja

Kolory świata

Dostaliśmy podziękowanie

Nie bij

Nawet lalka z nami grała

Pomóż w akcji

My też tak myślimy

Kocham jedzenie wege

Wolontariusze na warsztatach

Pamiętajmy o nich

kolorowo

Szyjemy

Obowiązkowa lektura każdego dorosłego

Wolontariat jest zdrowy

Liczy się głowa

Kupiliśmy

Adoptowaliśmy wilka

Nasze akcje

WOŚP

Pomagamy

Poszukiwany

Wartościowa pomoc

Kolorowa pomoc

Zabieramy się do szycia

Wielka łapa życzliwości

Mniam mniam

Każdy inny wszyscy równi

Pomaganie przez kupowanie

Dziękujemy

Sukces

Razem można wiele

Poznajemy świat osób niewidomych

Wspólne działania

Wolontariat nagrodzony

Anioły piszcie kartki

Cytrynowy uśmiech

Zakrętki dla Kubusia

Czekamy na kolejne

Pamiętajmy o tym

Z uśmiechem mi do twarzy

Czekamy na Ciebie

Ekologiczna żywność

Pamiętaj oszczędzaj

Przyjemne z pożytecznym

Ja też lubię pomagać!

UNICEF

Czekamy na telefony

Wolontariusze działają

Podziękowania

Klucze

Bądź jak Pudzianowski POMAGAJ

Rozdajemy ulotki

Prezenty dla Wiktora

Pojechały do CZD

Świętują dzień ziemi

Ratujemy konie

254 kg szczęścia

Śmiałkowie

Nie zapomnij o mnie

Nie pal przy mnie proszę

Pluszaki

Pamiętacie nasze książki?

Trochę zaległe, ale bardzo ważne

Zbieraj z nami

Przywrócić uśmiech dzieci

Każdy inny wszyscy równi

Wolontariat dba o środowisko

Zakręć się na zbieranie

Realizujemy

Pomagamy

Podziękowania za nasze działania

Pobierz pliki

Twórcza praca

Najszybszy

O bezdomności w Polsce i na świecie

Pchli targ

Kolorowa tolerancja

Edukujemy

WWF

Skrzydlaci przyjaciele

Przygarnij psa

Zdrowo i pysznie

Pomagamy Mali

Cuda cudeńka

Pomaga

Truskawkowe, agrestowe czy poziomkowe?

Konie, koniki

Cudeńka

Polecamy SZKW

Pączkujemy

A czy Ty widzisz?

Posłaniec dobrych wiadomości

Pomagamy zapełnić puste brzuszki

Wojna oczami dziecka

Wolontariat instrukcja obsługi

Babeczki

S.O.S. dla Afryki

Pomagamy Afryce

Zakrętki na różańce

Dokarmiamy

Mamy serce dla jeży

Wegetarianie

Zapraszamy

Dzień pokoju na świecie

Zbieramy na deski dla jeży

Zbiórka dla schroniska

Życzenia karpia

Galaretki od serca

Wolontariuszki WOŚP

Niosę pomoc

Cuda, cudeńka dla WOŚP

Najważniejsze prawo

Osoby niepełnosprawne mogą nas zarazić swoją pasją

Promocja wolontariatu

Ona Somalia

Pomagamy

Akcja MIŚ

Zagramy dla Orkiestry

Bądź życzliwy

Znaj prawa

Cegiełki sprzedane, pieniążki przelane

Dziękujemy

Niezwykła lekcja

Witamy Tygryska

Podziękowania

Pomagają

Nasze listy do Kuby

Klucze dla Budzika

Działamy, pomagamy

Koniki

Zapraszamy

Nagrodzone wolontariuszki

Tęczowo

Rysujemy z zamkniętymi oczami

Kurs pierwszej pomocy

Dzień osób głuchych

Stop przemocy

A może rower?

Edukacja dzieci na świecie

Kategorie

Brak kategorii

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW